V průběhu roku 2024 bylo do záchranné stanice živočichů ZO ČSOP Rokycany přijato 631 exemplářů volně žijících živočichů v padesáti devíti druzích. Z toho bylo 314 vypuštěno zpět do volné přírody, přičemž se při navracení do přírody využívá nejen přímé vypouštění dospělých jedinců, ale i adopce mláďat pěstounským rodičům stejného druhů či metoda volného letu, která se osvědčuje především u vypouštění dravců. Do dalšího chovu či držení byli předáni 2 jedinci, 4 jsou stále v léčení a 311 se jich i přes veškerou péči nepodařilo zachránit.
"Záchranná stanice živočichů v Rokycanech garantuje záchranu zvířat na Berounsku, Hořovicku a Rokycansku, tedy na území Středočeského a Plzeňského kraje, přičemž oba kraje významně finančně podporují tyto aktivity. Pro zajištění odchytu, ošetření a léčby živočichů disponuje stanice potřebným materiálním, technickým i personálním vybavením. V prostorách stanice jsou umístěny i trvale handicapovaní živočichové sloužící k ekologické výchově," říká šéf rokycanských zvířecích záchranářů Pavel Moulis.
Důvody přijímání volně žijících živočichů jsou podle něj různé, nicméně mezi ty nejčastější patří popáleniny elektrickým proudem nebo nárazy do drátů elektrického vedení. Velice časté jsou i zranění způsobená dopravními prostředky, nárazy do překážek či napadení jinými živočichy. Zvláštní skupinu tvoří mláďata, která ne vždy vyžadují pomoc a pro svoji nesamostatnost jsou často odchycena a přinesena do stanice. "Mezi další příčiny, pro které se živočichové dostávají do našeho zařízení, patří náhodné odchyty, pády do nejrůznějších prostor či vysílení organismu. Vzhledem k tomu, že se velice často jedná o nález zvěře, je o pomoc požádán místně příslušný myslivecký spolek. Všichni živočichové přijatí do záchranného centra jsou evidováni v počítačovém programu, který používají všechny záchranné stanice v České republice, čímž dochází k sumarizaci výsledků v rámci činnosti celé Národní sítě záchranných stanic," konstatuje Moulis.
V roce 2024 byli v rokycanské záchranné stanici živočichů léčeni i vzácnější a zajímavější druhy. Mezi ně patřil např. luňák červený, bobr evropský, husa velká, orel mořský či krutihlav obecný. Naopak nejčastějšími pacienty léčebného zařízení v roce 2024 byli jiřička obecná / 143 /, netopýr rezavý / 54 /, ježek západní / 54 /, poštolka obecná / 35 / či kos černý / 33 /. Zodpovědnou osobou za činnost záchranné stanice živočichů je Pavel Moulis, který má nejen několikaleté zkušenosti s odchytem, léčením, rehabilitací i vypouštěním živočichů zpět do přírody, ale absolvoval několik chovatelsko-ochranářských kurzů zvyšující kvalifikaci pro tuto náročnou činnost. Nedílnou součástí činnosti stanice jsou i záchranné přenosy živočichů z míst, kde jim hrozí nebezpečí nebo komplikují soužití s lidmi. V roce 2024 jsme tradičně prováděli přenosy obojživelníků v jarním období a následně přenosy netopýrů rezavých. Záchranných transferů bylo celkem deset.
Na podporu záchranných stanic volně žijících živočichů byla v prosinci roku 2005 vyhlášená veřejná sbírka Zvíře v nouzi. Díky kvalitně odváděné činnosti rokycanských ochránců přírody dosahuje rokycanská stanice výrazného úspěchu při získávání počtu dárcovských sms zpráv. Návod k odeslání dárcovských zpráv, popřípadě možnost přímé finanční podpory najdete na www.csop.erc.cz . O zajištění finančních prostředků na činnost stanice, respektive celé organizace, se samozřejmě starají i sami členové nejrůznějšími aktivitami.
Pokud vás aktivity rokycanských ochránců přírody zaujali a chcete je podpořit, můžete to udělat následujícími způsoby:
- složenkou na adresu: ZO ČSOP Rokycany, Švermova 748/II, 337 01 Rokycany
- bankovním převodem na účet č. 842421389/0800 u ČS, a.s., pobočky Rokycany
- osobně při prohlídce areálu / ekocentrum, záchranná stanice živočichů /