Po několikaleté pauze se v plzeňské zoologické zahradě narodilo mládě tamarína sedlového, což je v této ZOO vlajkový druh. Chov tohoto druhu je velmi důležitý a aktuální chovný pár byl sestaven již na konci roku 2023, proto čekání na mládě bylo dlouhé, uvádí kurátorka Kristýna Rothová.
Chov tamarínů sedlových se momentálně věnuje jen několik zoologických zahrad. V České republice kromě Plzně také Zoo v Hodoníně a Zoo Dvorec v Borovanech. V celé Evropě existuje podle zoologů jen šest chovatelských skupin. Plzeňská zoo se tak snaží nacházet nové chovatele, přičemž zájem projevila také Zoo Jihlava. Tam by se měl ještě během letošního roku vytvořit nový chovný pár, doufají zástupci zoo.
Charakteristickým rysem tamarínů jsou mramorovaná sedla, holé uši a hnědé až rezavé zbarvení. V různých oblastech Brazílie, Bolívie, Peru, Ekvádoru a Kolumbie tvoří jejich přirozené prostředí tropické pralesy. Dospělé jedince váží kolem 330 gramů a dorůstají do 20 centimetrů. Samice obvykle rodí dvojčata a o výchovu se starají všichni členové skupiny.
Problémy řeší v plzeňské zoo také u pětileté šimpanzice Caily, která má vážné dermatologické obtíže. Její zdravotní stav je sledován a podstupuje biologickou léčbu.
Kromě toho se v ZOO Plzeň momentálně pyšní rovněž úspěchem u papoušků. Vylíhlo se zde mládě papouška nestor kea, unikátního druhu z Nového Zélandu, který je na seznamu ohrožených a žije ve volné přírodě jen v omezeném počtu. Mládě se úspěšně líhlo po tom, co vejce bylo umístěno do inkubátoru.
Kurátor ptáků Tomáš Peš objasnil, že první dva dny mládě zůstalo v péči kurátora, následně bylo vráceno k samici. Hnízdní péče nyní probíhá jen s minimálními zásahy chovatelů, kteří mládě denně váží, aby sledovali jeho vývoj.