Žáci plzeňských škol se pustili do důležitého projektu, jehož cílem bylo zachytit vzpomínky šesti pamětníků z Plzně a jejího okolí. Děti tak zprostředkovaly jedinečný pohled na české dějiny 20. století skrze autentická vyprávění lidí, kteří tyto události sami prožili. Tento projekt, nazvaný 'Příběhy našich sousedů', byl realizován díky neziskové organizaci Post Bellum v rámci evropského projektu Místní akční plán rozvoje vzdělávání I OP JAK pro území ORP Plzeň.
Primátor Plzně Roman Zarzycký ocenil snahu zapojených žáků. Zdůraznil, že prostřednictvím těchto příběhů mohou lépe pochopit historické kontexty a nechat se inspirovat osobními osudy pamětníků.
Podle náměstkyně primátora Lucie Kantorové žáci z několika plzeňských škol, včetně 1. ZŠ, 13. ZŠ či Gymnázia Františka Křižíka, v průběhu šesti měsíců natáčeli vyprávění pamětníků a hledali dokumenty ilustrující jejich příběhy. Výsledky jejich práce byly představeny veřejnosti na slavnostní akci koncem března.
Koordinátorka projektu Vanda Melicharová z Post Bellum zdůraznila, že pamětníci ve svých vzpomínkách často zachytávali i vývoj různých profesních oblastí na pozadí transformace společnosti ke svobodě. Mezi zpovídanými byli například architekt Ing. arch. Jan Soukup či lékárnice RNDr. Jana Řehulová. Příběhy se týkaly nejen profesních změn, ale také osobních zkušeností například s domovními problémy za totalitního režimu, které popsala bývalá zaměstnankyně Dany Schreiterová z Škodových závodů.
Na slavnostní prezentaci hodnotila odborná porota složená z pedagožky Alice Trefné, historika Jiřího Sankota a novináře Petra Vrobela dokumenty i prezentaci žáků. Záznamy těchto jedinečných příběhů jsou i veřejně přístupné na webové stránce projektu Příběhy našich sousedů.