Západočeská galerie v Plzni se stala novým domovem pro výjimečnou kolekci 102 uměleckých děl Zbyňka Sekala, jednoho z nejvýznamnějších českých umělců druhé poloviny dvacátého století. Tento dar, který má hodnotu několika desítek milionů korun, galerie obdržela od vdovy po umělci, Marie Christine Sekal.
Sekalova tvorba, zahrnující sochy, objekty, reliéfy a charakteristické „schránky“, je známa svým hluboce existenciálním podtextem. Díla reflektují lidskou osamělost, vnitřní boje a hledání smyslu života, čímž zaujímají důležité místo nejen v českém, ale i evropském umění. Kolekce, kterou Západočeská galerie získala, nabízí reprezentativní pohled na celou šíři Sekalovy tvorby. O její výjimečnosti svědčí například i zapůjčení 22 děl do Sprengelova muzea v Hannoveru u příležitosti výstavy oslavující 100. výročí umělcova narození.
Tvorbu Zbyňka Sekala veřejnost v Plzni poprvé spatřila v roce 2014 na výstavě „Pozdrav daleké země, pozdrav daleké zemi“, kterou Marie Klimešová připravila s ohledem na umělcovy zkušenosti z opakovaných návštěv Japonska. Od té doby byla Marie Christine Sekal v úzkém kontaktu s galerií. V roce 2020 se rozhodla, že část manželovy umělecké pozůstalosti připadne právě této instituci. Klíčovým prostředníkem v tomto procesu byl Dušan Brozman z Fakulty designu a umění Ladislava Sutnara Západočeské univerzity, který pomohl dar zrealizovat.
Podle ředitele galerie Romana Musila byla Marie Christine Sekal mimořádná žena, jež chtěla, aby díla jejího manžela našla domov tam, kde mají k nim osobní vztah. Galerie v reakci na tento dar připravuje na rok 2026 samostatnou výstavu věnovanou jeho dílům, kterou opět připraví Marie Klimešová.
Dar od Marie Christine Sekal patří k nejvýznamnějším, které kdy Západočeská galerie obdržela, srovnatelný s kolekcí 66 koláží Jiřího Koláře věnovanou společností ČEZ.