Ta představuje v Plzni kolekci svých litých bronzových, keramických a skleněných plastik kimon. Obě výstavy se uskuteční v rámci prestižního mezinárodního festivalu Japan Fest 2015, který je součástí projektu Plzeň – Evropské hlavní město kultury 2015. Zároveň jde o symbolický dialog mezi českou a japonskou kulturou v rámci oslav 25 let partnerství měst Plzně a Takasaki.
„Přestože jsou od sebe obě města vzdálena vzdušnou čarou přes devět tisíc kilometrů, je spolupráce v oblasti kultury velmi aktivní. Stejně tak ale funguje partnerství i v oblasti ekologie, pomáháme si také v případě živelných katastrof,“ uvedl primátor Plzně Martin Zrzavecký. Připomněl sbírku občanů Takasaki, kteří přispěli na odstranění škod v Plzni po povodních před 13 lety, i finanční dar Plzně partnerskému městu po ničivém zemětřesení v Japonsku v roce 2011.
„Festival japonské kultury Japan Fest 2015 v průběhu celého roku nabízí bohatý kulturní program, propojující evropskou a japonskou kulturu. Společně s místními i zahraničními partnery jsme připravili téměř tři desítky projektů: filmová díla, taneční vystoupení různých žánrů, výstavy fotografií, ale i tradiční japonské umění jako je kaligrafie, bonsai či hra shogi. Poté, co se Plzni představil zvukový a vizuální experimentátor Ryoji Ikeda či Kjótský symfonický orchestr, nás čeká další z vrcholů přehlídky: výstava kaligrafií současné japonské umělkyně Shoko Kanazawy,“ láká Plzeňany Petr Šimon, manažer zahraničních projektů Plzně 2015.
Výstavy Shoko Kanazawa a její tušový svět a Karen LaMonte: Floating World byly za přítomnosti umělkyň slavnostně zahájeny 10. září a potrvají do 11. října 2015.
Shoko Kanazawa se začala kaligrafii věnovat již v pěti letech pod vedením své matky, která je sama vynikající kaligrafkou. Matka původně viděla v kaligrafii pouze prostředek k integraci své postižené dcery do společnosti. Shoko však záhy rozvinula svůj mimořádný talent. Na rozdíl od „zdravých“ umělců se jí svět kaligrafie stal výhradním životním prostorem, v němž dosáhla nepochopitelné a nenapodobitelné svobody. Její výtvarný projev totiž není pouze spontánní, spontaneita je korunována excelentním zvládnutím techniky i klasických kaligrafických stylů.
První samostatnou výstavu měla Shoko Kanazawa ve dvaceti letech na tokijské Ginze a během desetiletí se stala nejvystavovanějším žijícím kaligrafickým tvůrcem v Japonsku. V současné době jsou Shoko věnovány tři samostatné galerie a bezpočet publikací i televizních dokumentů; její díla zaujímají čelní místa v nejvýznamnějších japonských chrámech a svatyních. Byla též pověřena kaligrafickým ztvárněním císařových básní i vytvořením titulu nejpopulárnějšího historického seriálu japonské televize NHK. Více informací na www.shoko.cz, případně http://www.k-shoko.org/en/index.html
Karen LaMonte zkoumá skrze oblečení, které většina z nás používá pouze ke skrývání nebo naopak k propagaci konkrétních charakterových rysů, skutečnou podstatu lidské identity a klade fundamentální otázky po smyslu „tělesnosti“ a jejím vztahu k bytí. To vše se děje v silném kontrastu k bohatým symbolickým významům, jichž je tradiční japonské kimono nositelem. Dokonale řemeslně zpracované objekty se tak stávají výsostným znakem naší křehké a pomíjivé existence. Více informací na http://www.karenlamonte.com/
Shoko Kanazawa a její tušový svět & Karen LaMonte: Floating World
11. 9. – 11. 10. 2015
Západočeské muzeum v Plzni, Kopeckého sady 2, 1. patro
út - ne: 10:00 – 18:00, vernisáž 10. 9. v 16:30
vstupné na obě výstavy: 80,- Kč / 40,- Kč ZTP, ZTP/P, studenti, senioři (nutno předložit platný průkaz dokazující nárok na slevu) / 0,- Kč děti do 10 let - prodej: bez předprodeje, vstupenky k dispozici během konání akce
11. 9. 18:30 - 20:30, Měšťanská beseda - VEŘEJNÁ UKÁZKA TVORBY KALIGRAFIE
Shoko Kanazawa bude tvořit kaligrafii přímo na místě. Na ukázku naváže vyprávění paní Yasuko Kanazawa, maminky a nejbližší spolupracovnice Shoko, o jejím životě s postiženou a zároveň geniální dcerou a beseda. Vstup na akci je zdarma. Kapacita je omezena, rezervace míst online na https://docs.google.com/forms/d/15zFCAtX3jjrjU02ub8Q9xztivaOse4fU3z9QnY5sXgE/viewform?usp=send_form do 11. 9. 15:00.
12. 9. 10:00 - 11:30, Západočeské muzeum, NEFORMÁLNÍ SETKÁNÍ NA VÝSTAVĚ
Shoko Kanazawa bude podepisovat katalog vydaný k výstavě, o vystavených dílech bude možno podiskutovat s kurátory. Vstup není třeba předem rezervovat (v rámci placeného vstupu na výstavu).
Výstavy pořádá Plzeň 2015 a Česko-japonská společnost a jsou součástí oslav 25 let partnerství měst Plzně a Takasaki.