Z Merkuru a Boffinu stavěli letos žáci funkční kolotoč

Společenský sál SOU elektrotechnického Plzeň ožil 12. ročníkem soutěže Technika má zlaté dno, v níž žákovské týmy sestavují povinný výrobek ze stavebnic Merkur a Boffin.


 V letošním ročníku soutěže, kterou vyhlašuje Plzeňský kraj, muselo celkem 17 týmů během čtyř hodin sestavit funkční kolotoč.

Žákovské týmy jsou vždy tvořeny dvěma žáky ze střední školy a dvěma ze základní školy. Každý tým má na zpracování 4 hodiny, poté výrobek hodnotí komise. K dispozici jim jsou odborní poradci a pomocný tým složený z pedagogů a žáků SOU elektrotechnického Plzeň. 

Týmy žáků jsou rozděleny do tří kategorií, a to gymnázia, střední odborné školy a střední odborná učiliště. Na soutěž dohlíží hodnotící komise složená ze zástupců Krajského úřadu Plzeňského kraje, Západočeské univerzity v Plzni, Elektrotechnického cechu Plzeňského regionu a Českého svazu zaměstnavatelů v energetice, která soutěžícím přidělí body podle předem stanovených kritérií. Vítězové si z rukou zástupců Plzeňského kraje převzali diplomy a poukázky na nákup elektroniky v hodnotě 3 000 korun (1. místo), 2 000 korun (2. místo) a 1 000 korun (3. místo) a ostatní pak dárkové tašky s upomínkovými předměty.

„V letošním ročníku jsme si jen potvrdili, že spolupráce žáků základních a středních škol funguje. Týmy byly skvěle připravené, sestavování funkčního kolotoče jim šlo od ruky a podle porotců v podstatě nedošlo k žádnému zádrhelu. Bylo znát, že žáci dobře pochopili zadání konstrukce a pracovali tak s pevným základem kolotoče, který fungoval dle zadání,“ říká  náměstek hejtmana pro oblast školství a sportu Vladimír Kroc, který společně s vedoucí Odboru školství, mládeže a sportu KÚ Plzeňského kraje Jaroslavou Havlíčkovou předával vítězům ceny. „Motivovat žáky ke studiu technických oborů je pro Plzeňský kraj velmi důležité. Jsme dlouhodobě krajem s průmyslovou tradicí a potřebujeme, aby v kraji mladí lidé tomuto odvětví věnovali pozornost, aby se v něm vzdělávali a především pak v našem kraji zůstávali. Proto je pro nás zásadní podporovat technické vzdělávání už od základních škol. Pořádáme řadu soutěží v robotice ale také rukodělné soutěže. Žáky pak studium více baví a získávají praktické poznatky,“ dodává Vladimír Kroc. 

V kategorii gymnázií zvítězil tým Gymnázia Plzeň, Mikulášské náměstí. V kategorii středních odborných škol prvenství získal tým Střední průmyslové školy, Klatovy. V kategorii středních odborných učilišť první místo obsadil tým Střední průmyslové školy Tachov, Světce.

Fotogalerie

Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
Nová škoda Enyaq

Hlavní zprávy