Chodecké tlačítko budoucnosti bylo poprvé na území ČR nainstalováno v Plzni

Chytré tlačítko pro chodce nainstalovala poprvé v ČR firma LIC technika. Tlačítko si můžete vyzkoušet v Plzni v Americké ulici na křižovatce či odbočce k Měšťanské besedě.

Cílená propagace v Plzni

Tlačítko u semaforu je určeno jak pro širokou veřejnost tak pro handicapované lidi, nevidomé, vozíčkáře a seniory

Reproduktor a mikrofon s čidlem okolního hluku

Přístroj je vybaven světelným LED hlášením „Čekej“, kdy chodec čeká na signál přecházení. Tlačítko budoucnosti má také reproduktor a mikrofon, což tlačítku dovoluje akusticky reagovat na pouliční hluk, tak aby byl signalizační tón slyšet i při přechodném zvýšení hluku na ulici. Vydávaný zvukový signál lze individuálně nastavovat, lze do přístroje stahovat i polyfonní tóny, je tedy plně v rukách provozovatele. Do tlačítka je možné nahrát hlasovou zprávu pro chodce, která se přehraje při aktivaci tlačítka. Může tak informovat například o názvu přecházené ulice, či zmiňovat nějaké doporučení.

Vibrační tlačítko pro nevidomé

Ve spodní části tlačítka je vibrační tlačítko s jednoduchou symbolikou struktury přechodu, které slouží ke správnému nasměrování nevidomého přes přechod a pomocí vibrace mu dá signál k přechodu. Stisknutím vibračního tlačítka lze nastavit i delší přechodovou dobu, což ocení jak nevidomí, tak starší lidé, vozíčkáři a mnozí další s omezenou hybností

Popis přechodu pro nevidomé

Na pravém boku přístroje je v přesné symbolice uvedena skladba přechodu. Čte se odspodu nahoru a pomáhá nevidomým zjistit, zda přecházený úsek má jednosměrné či obousměrné cyklistické pruhy, kolik jízdních pruhů zleva a zprava, zda je uprostřed ostrůvek s dalším tlačítkem, či bez, zda jsou tam tramvajové pásy, atd.

Tlačítko je připraveno na Bluetooth komunikaci

Nastavení režimu tlačítka je díky přiloženému softwaru velmi snadné a intuitivní. Města si mohou nechat přístroje označit městským znakem.

V tlačítku jsou integrovány vstupy pro budoucí technologie a aplikace, které budou v této oblasti ve smart cities využívány, např. blue tooth technologie ve spojení s aplikací v mobilech.

Instalace byla uskutečněna poprvé v ČR dne 2.11.2017 firmou EVÚS Jaroslav Sejpka Plzeň, dodavatel firma LIC technika, kontrolu funkčnosti provedl pan Christoph Saller zástupce německého výrobce firmy Langmatz.

O firmě LIC technika, s.r.o.

Psal se rok 1963, kdy pan Hanz Langmatz založil v Garmisch-Partenkirchenu závod LIC Langmatz Industrie Chemie a začal s 5 spolupracovníky zpracovávat plasty - polyethylen a posléze také polykarbonát.

Firma Langmatz se více než 50 let specializuje na systémová technická řešení pro telekomunikace, oblast silnoproudu a signalizační techniku (například dopravní signalizaci) a pro svá inovativní řešení získává početná ocenění (například: 2016 AOK Bayern - 2.místo v kategorii Zdravý management; 2015 GreenTec Award mezi prvními třemi v kategorii Recyklace a náhradní zdroje, 2013 WPC Inovationspreis Kolín v kategorii Produktový vývoj a design)

Na trh České republiky vstoupila německá firma Langmatz společně se Západočeskou energetikou a.s. v roce 1998 pod názvem LIC®technika, s.r.o., která má sídlo v Klatovech.

Dnes je firma LIC technika, s.r.o. dceřinnou společností firmy Langmatz GmbH sídlící v Garmisch-Partenkirchenu.

LIC technika, s.r.o. - kontakty
Adresa: Dr.Sedláka 763,339 01 Klatovy
E-mail: lic@lic.cz
Telefon: +420 376 555 711
Web: www.lic.cz

Autor: LIC technika s.r.o. Článek může obsahovat komerční sdělení.

The Loop Jazz Club

Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář

Další články z rubriky

ČNSO studio

Hlavní zprávy

 

ČEZ - Čistá energie zítřka