Křižíkovy sady opět ožijí swingem a atmosférou osvobození

I letošní rok se Plzeň tradičně navrátí o více než půl století do své historie. Na několik dní se přenese do květnových dní roku 1945, kdy se již ulicemi nesl z rozhlasu swing a voněl šeřík. Letos oslavíme již 66. výročí ode dne, kdy byla Plzeň osvobozena od nacismu americkou armádou. A je na co se ...

uniwebwebynamiru2018

I letošní rok se Plzeň tradičně navrátí o více než půl století do své historie. Na několik dní se přenese do květnových dní roku 1945, kdy se již ulicemi nesl z rozhlasu swing a voněl šeřík. Letos oslavíme již 66. výročí ode dne, kdy byla Plzeň osvobozena od nacismu americkou armádou. A je na co se těšit!
Mnozí z loňských návštěvníků si možná pamatují „oživlou“ ulici, která v Proluce a její bezprostřední blízkosti nabídla velmi nevšední podívanou. I letos si spřátelené kluby vojenské historie (KVH Tommy and Yankee o. s., Indianhead Club Pilsen a Pilsen Liberation – May 1945 o. s.) společně s muzeem Patton Memorial připravili něco nového.
Jejich letošní program se bude odehrávat na dvou „scénách“. Jednou je již zmiňovaná Proluka a jí přilehlé Křižíkovy sady a druhou je prostor před muzeem Patton Memorial. Zároveň se kluby ve svém programu rozhodly předejít předsudkům, že Slavnosti svobody nabízí zábavu pouze pro militaristy či milovníky techniky. I když i ti samozřejmě nepřijdou zkrátka.
V Křižíkových sadech se od pátku 6. května do něděle 8. května představí Československá samostatná obrněná brigáda a 2. pěší divize US Army. Obě jednotky zde budou mít své tábory, ve kterých budou mít návštěvníci možnost obdivovat polní autodílnu (kde budou na místě opravovány vojenské automobily značky Jeep a Dodge), dobovou techniku, ošetřovnu, štáby s autentickými funkčními radiostanicemi, autentický rozhlas dokreslující atmosféru dobovou hudbou a přenosy z rádia, výstavku zbraní a výstroje. Svůj camp zde budou mít i českoslovenští příslušníci RAF známí z filmů Nebeští jezdci či Tmavomodrý svět.
Atmosféru dobových ulic května 1945 bude dokreslovat trafika a zeď s plakáty z protektorátu. V „ulici“ budete též moci potkat autenticky oděné civilisty. Těšit se budete moct i na tematicky laděné scénky.
Program je tedy bohatý a zaujme jak muže, kteří se budou pravděpodobně zabývat již zmiňovanými skvosty na čtyřech kolech, děti, které si za asistence uniformovaných vojáků budou moci vše vzít do ruky a na vše se zeptat, tak i ženy, které dozajista okouzlí dobová móda a nostalgická atmosféra. Těšit se mohou i studenti – jejich exkurzím bude věnováno páteční dopoledne. Sobotní večer zas nabídne v blízké kavárně Café Emily dobovou tancovačku a jazzový koncert, kde jsou všichni dobově oděni vítáni! Nejlepší kusy 30. a 40. let zahraje Pilsner Jazz Band.
Před muzeem Patton Memorial budou moci návštěvníci shlédnout kontrolní stanoviště Rangers, americké speciální jednotky známé z filmu Zachraňte vojína Ryana. Dále budou přihlížet běžné rutinní činnosti jak vojáků, tak vojenské policie i vojenských zdravotníků. Nebude chybět výstavka zbraní a výstroje. Dále bude samozřejmě přítomna tolik očekávaná technika.
Před a během Slavností svobody bude v provozu také oficiální web celého projektu – www.plzen1945.cz (anglická verze: www.pilsen1945.com).
weby na míru UNIWEB

Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
ARCHIV ZPRÁV
st 6.4.2011 17:100 +
 
AUTO CB Škoda plus

Hlavní zprávy

 

čez zprávy 2018