Spejbl a Hurvínek se vrátili do sadů

Zcela nové sousoší Spejbla a Hurvínka bylo dnes 1.4. odpoledne odhaleno v Křižíkových sadech v Plzni. Nahradilo předchozí populární loutkové postavičky, které loni začátkem září zničili vandalové.

uniwebwebynamiru2018

Zcela nové sousoší Spejbla a Hurvínka bylo dnes 1.4. odpoledne odhaleno v Křižíkových sadech v Plzni. Nahradilo předchozí populární loutkové postavičky, které loni začátkem září zničili vandalové. Ti postupně Spejblovi a pak Hurvínkovi urazili hlavu. Nové sochy jsou z bronzu, který by případným nenechavcům měl odolat.
V úterý dopoledne přípravy na slavnostní odhalení nových soch Spjebla a Hurvínka vrcholily. Přidělávala se destička s textem a prováděly poslední úpravy sousoší. To je stejné jako původní od autorů návrhu Jaroslava Pleskala a Savase Vojatzoglu. Jak nám řekl Jaroslav Pleskal, bylo třeba znovu vymodelovat hlavu Hurvínka, která se ztratila. Jinak je sousoší stejné jako původní.
Připomeňme si, že loni 5. a 6.září postupně přišli o hlavu Spejbl a pak Hurvínek. O pár dní později někdo ještě ulomil Spejblovi ruku. Sousoší proto bylo zabedněno a nakonec padlo rozhodnutí vyrobit nové a to z bronzu. Využití našlo i to co z původních soch bylo. Torza byla rozřezána pro výrobu forem na odlití nových soch.
Samotné odlití soch ve speciálním ateliéru zabralo 3 měsíce. Podle Rudolfa Matějky Hurvínek váží 35 kilo a Spejbl zhruba 75 kilogramů. Bronz je podstatně pevnější a měl by případný nepochopitelný útok vandalů vydržet. Cena původních soch a jejich instalace byla 155 tisíc korun. Tentokrát za obnovu sousoší Správa veřejného statku města Plzně zaplatila 150 tisíc korun.
Po skoro sedmi měsících se tak sochy populárních loutkových postaviček Spejbla a Hurvínka vrátily na své místo v Křižíkových sadech. Všichni doufají, že už nebudou nikomu na obtíž a nepokusí se je poničit. V plzeňských sadech by se už koncem května mohly objevit další sochy a to z Českého muzea výtvarných umění v Praze.


weby na míru UNIWEB

Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
ARCHIV ZPRÁV
út 1.4.2003 17:190 +
 
beton

Hlavní zprávy

 

čez zprávy 2018