Malí hvězdáři v Bažantnici spí jen krátce

Krátký spánek je na dva týdny údělem více než tři desítek účastníků tradičního letního astronomického tábora u Bažantnice na severním Plzeňsku.

Cílená propagace v Plzni

Krátký spánek je na dva týdny údělem více než tři desítek účastníků tradičního letního astronomického tábora u Bažantnice na severním Plzeňsku. Všechny jasné noci věnují pozorování oblohy. Účastníci tábora ve věku od asi 13 do 30 let sledují nebe od setmění do svítání, ve dne se věnují Slunci a vyhodnocují výsledky nočních pozorování. Tábor, který pořádá plzeňská hvězdárna, má tradici už od 60. let minulého století, řekl vedoucí tábora a ředitel hvězdárny Lumír Honzík.
Najít vhodné místo pro pozorování přitom není zrovna jednoduché. Krajina hustě obydlená člověkem totiž astronomům neposkytuje mnoho možností pro noční sledování vesmíru. Na vině je takzvané světelné znečištění, tedy umělé světlo rozptýlené v ovzduší, zejména to, které svítí nahoru. V Bažantnici se podařilo najít místo, kde je kromě zázemí pro táborníky i malé světelné znečištění. Nedaleko je také další západočeskými astronomy vyhledávané pozorovací místo Džbán, kde noční oblohu neruší světla měst, obcí a továren.
Na fotbalovém hřišti v Bažantnici je tak nyní v temné noci možné spatřit jen slabé siluety lidí sklánějících se k dalekohledům namířeným ke hvězdám a slabá červená světélka. Astronomové si při pozorování svítí pouze slabým červeným světlem, které neruší přizpůsobení lidského oka temnotě. Po asi hodinovém pobytu ve tmě se prý oko adaptuje na světlo hvězd natolik, že je možné spatřit daleko slabší objekty vesmíru, než je obvyklé.
Letní tábor navazuje na činnost astronomických kroužků. Účastníci si tak prakticky prověří svoje teoretické znalosti, které získali v kroužku během školního roku. Program je podobný jako jiné roky - mladí astronomové se učí například základní orientaci na obloze, pozorují proměnné hvězdy a dvojhvězdy, meteory, objekty vzdáleného vesmíru, fotografují vesmírné objekty a zakreslují fotosféru Slunce.
Novinkou letošního tábora jsou podle Honzíka testy nového slunečního chromosférického dalekohledu, který hvězdárna získala díky nadační aktivitě plzeňského pivovaru a magistrátu. "Pořídil se chromosférický dalekohled a bylo předěláno několik dalších starších dalekohledů. Vznikl univerzální sluneční dalekohled, se kterým je možné pozorovat fotosféru a chromosféru Slunce," popsal Honzík. Astronomové tak mohou pozorovat nejenom skvrny na Slunci, ale i další aktivity, jako jsou například erupce a protuberance, což jsou oblaka hmoty vyvržená při sluneční erupce.


The Loop Jazz Club

Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
ARCHIV ZPRÁV
po 21.08.2006 08:37



0 +
 
ČNSO studio

Hlavní zprávy

 

ČEZ - Čistá energie zítřka