Primátorem Plzně se stal Pavel Rödl

Pavel Rödl z ODS se ve čtvrtek stal novým primátorem Plzně. Pro lídra kandidátky ODS, která ve městě vyhrála komunální volby a získala 22 ze 47 míst v zastupitelstvu, hlasovalo 39 zastupitelů ze 46 přítomných. Jiný kandidát na primátora nebyl.

Slavnosti svobody Plzeň

Pavel Rödl z ODS se ve čtvrtek stal novým primátorem Plzně. Pro lídra kandidátky ODS, která ve městě vyhrála komunální volby a získala 22 ze 47 míst v zastupitelstvu, hlasovalo 39 zastupitelů ze 46 přítomných. Jiný kandidát na primátora nebyl. V následujícím období bude na radnici vládnout ODS s KDU-ČSL a Pravou volbou pro Plzeň (PVP). Koalice bude mít v zastupitelstvu 28 mandátů.
Letos třiapadesátiletého Rödla, který byl v minulém období starostou čtvrtého městského obvodu a předtím i náměstkem primátora, navrhla ODS. K návrhu se připojila KDU-ČSL a PVP. Deset zastupitelů ČSSD prohlásilo, že ctí výsledky voleb a svého kandidáta nenavrhli. Proti Rödlovi neměli žádné výhrady a předem oznámili, že ho v tajných volbách rovněž podpoří. Pro Rödla pravděpodobně nehlasovali jen komunisté. Ze 46 hlasů byl jeden neplatný, primátora proto zřejmě podpořil i někdo z Plzeňské aliance, která má v zastupitelstvu dva lidi.

"Byl bych rád, abychom jako jedna velká parta spolu sloužili a Plzeň se rozvíjela do krásné a bohaté Plzně, na kterou budou její obyvatelé hrdí," oslovil zastupitele po převzetí primátorského řetězu Rödl.

V devítičlenné radě zasedne města Plzně celkem sedm lidí z ODS a po jednom z KDU-ČSL a PVP. Zastupitelé dnes s výjimkou komunistů souhlasili s návrhem ODS, aby celá devítičlenná rada pracovala jako uvolněná. V minulém období byl v Plzni uvolněný jen primátor a jeho čtyři náměstci, zbývající čtyři radní si ponechali svá občanská povolání.

Náměstky primátora jsou stejně jako v minulém volebním období jednačtyřicetiletý Vladimír Duchek z PVP, který bude mít na starosti ekonomiku a pětačtyřicetiletý Petr Náhlík z KDU-ČSL, který bude náměstkem pro životní prostředí. Technickým náměstkem se stal šestatřicetiletý Jiří Uhlík z ODS, dosavadní osmačtyřicetiletá náměstkyně Marcela Krejsová z ODS bude mít na starosti kulturu a cestovní ruch. V devítičlenné radě zasedne sedm lidí z ODS a po jednom z KDU-ČSL a PVP. Správu a údržbu městského majetku bude mít na starosti radní ODS Miroslav Charvát, na nakládání s majetkem města bude dohlížet Vladimír Tichý, na sport a školství Petra Fischerová a na bezpečnost Petr Rund, všichni z ODS.

Do opozice se dostali už druhé volební období zástupci ČSSD, kteří po volbách obsadili deset míst zastupitelů. V opozici zůstávají také komunisté se šesti mandáty. ČSSD dostala opakovaně místo uvolněného zastupitele - vedoucího kontrolního výboru.

Rödl je v novodobé historii města po roce 1989 šestým primátorem. V roce 1990 se do čela města postavil na devět měsíců Stanislav Loukota, od prosince 1994 vedl město čtyři roky Zdeněk Mraček nominovaný Občanským fórem. Od prosince 1994 do listopadu 1998 stál v čele magistrátu Zdeněk Prosek z ODS, pak ho na šest let vystřídal další občanský demokrat a nynější senátor Jiří Šneberger. Před Rödlem zastával post primátora dva roky Miroslav Kalous z ODS, který se ale letos na kandidátce ODS ve městě vůbec neobjevil.

Komunální volby v Plzni letos opět vyhrála ODS. Dostala 45,23 procenta hlasů. Druhé ČSSD dalo hlas 20,28 procenta lidí. Do volebních místností letos přišlo 37,06 procenta voličů, což je více než při minulých volbách, kdy volilo 33,68 procenta voličů.


weby na míru UNIWEB

Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
ARCHIV ZPRÁV
čt 2.11.2006 19:500 +
 
slovanypronajem

Hlavní zprávy

 

čez zprávy 2018