Debata starostů největších plzeňských obvodů

V úterý 15. října se v Centru Secese Plzeňského Prazdroje uskutečnila debata se starosty velkých plzeňských obvodů o životě v jejich obvodech a dalších souvisejících tématech, jako je doprava, bezpečnost a sportování v Plzni. Diskutujícími byli starostka a starostové Helena Řežábová za MO Plzeň 1, Lumír Aschenbrenner za MO Plzeň 2, David Procházka za MO Plzeň 3 a Tomáš Soukup za MO Plzeň 4.


Moderátor diskuse – šéfredaktor Deníků v západních Čechách – Kamil Kacerovský pokládal přítomným zástupcům obvodů tematické otázky, na které postupně odpovídali.

K otázce, jak by starostové zhodnotili svůj první rok ve funkci, starosta centrálního obvodu uvedl: „Rok ve funkci byl za mě hektický, předtím jsem působil jako místostarosta. S nadsázkou jsem tehdy říkal, že slovo starosta je od slova mít starosti, místostarosta má starosti přehodit na starostu. Jsem rád, že se to nepotvrzuje, naopak spolupráce s mými kolegy funguje dobře a, místostarostové na mě nic nepřehazují. Věřím, že za další tři roky se podaří naplnit většinu volebních slibů a volební období zakončíme s čistým štítem“.

Dále se účastníci diskuse věnovali tématu života v obvodu, co se pro lidi chystá a co lidem pomůže vylepšit život. Starosta David Procházka v tomto případě především zdůraznil problematiku parkování a zmínil i vypsané dotační programy: „Parkování je náš největší problém – v centru i na sídlištích. Zaměřili jsme se na to, aby vznikala nová místa. Stavíme, resp. rozšiřujeme parkoviště v Lábkově ulici, kde by mělo přibýt 100 parkovacích míst. To je hodně, neboť jde o navýšení proti stávajícímu faktickému stavu, kdy řidiči využívali plochu dle svého uvážení a tento počet míst přibude i přes přísné normy – na pět parkovacích míst musí být vždy jeden strom. Kromě toho dále budeme prosazovat vznik parkovacího domu u Luny. Pro občany a organizace působící v našem obvodu jsme na příští rok vypsali dotační programy, v nichž devíti miliony podpoříme život v obvodu“.

Dalším tématem, kterému se diskutující věnovali, byla problematika mateřských školek, jaké jsou jejich kapacity a zda jsou možnosti tyto kapacity rozšiřovat. Zatímco v ostatních velkých obvodech vládne celková spokojenost, ve třetím obvodu je situace jiná: „Nám kapacita nedostačuje, což je spojeno i s tím, že se do okrajových částí stěhuje více mladých rodin. Asi čtyři sta žádostí nebylo letos uspokojeno. Problém je najít místo, kde novou MŠ stavět, proto se snažíme rozšířit 55. MŠ o nový pavilon, kde budou nově dvě třídy a také tělocvična, a za přípravu musím poděkovat svému 1. místostarostovi, který se tomuto problému velice věnuje", řekl David Procházka.

V dalším panelisté odpovídali, jak vidí problematiku dopravy ve svých obvodech. Starosta David Procházka definoval problém celkem jednoznačně: „Naším přáním je co nejrychlejší otevření okruhu a mým přáním je brzké otevření silnice mezi kruhovým objezdem u Kauflandu na Borech a mezi Techmanií, což ulehčí Klatovské ulici i krásné Bezovce".

Další část debaty byla zaměřena na bezpečnost v Plzni a tedy i v jednotlivých obvodech. K té starosta uvedl: „Budu neustále tlačit na to, aby ve čtvrti jako jsou Bory, byla co nejdříve zřízena stálá pěší hlídka Městské policie Plzeň. Doposud se podařilo zajistit pouze denní hlídky, nyní musím poděkovat vedení Městské policie za zřízení alespoň víkendových nočních hlídek. Mým cílem je, aby, co se týká zajištění pěších hlídek, fungovala Borská služebna jako všechny ostatní. Další problémy přináší to, že na našem obvodu je nejvíce ubytoven, týká se nás i centrum, kde ale problémy vznikají nejen od bezdomovců a cizinců, ale občas i od běžných občanů, kteří např. přeženou víkendové noční radovánky.  Policie však všechny tyto problémy řeší a to i nasazením dalších hlídek. Za mne je ale Plzeň pořád bezpečné město."

Na otázku rozšiřování parkovacích zón směrem od centra David Procházka řekl: „Nevyhneme se zpoplatňování, vždy to ale přinese vytlačování aut „tzv. za čáru“. Je však naší prioritní potřebou zajistit parkování pro naše občany, aby zaparkovali v místě svého bydliště. Pro ostatní je potřeba zajistit možnost parkování na příjezdech do města."

Fotogalerie
Autor: Úřad městského obvodu Plzeň 3 Článek může obsahovat komerční sdělení.

weby na míru UNIWEB

Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
ARCHIV ZPRÁV
18.10.2019 12:580 +
 
SZO

Hlavní zprávy

 

čez zprávy 2018
seo uniweb