Jak uvádět znalost jazyků v CV: Řiďte se především svou schopností plynule hovořit

Při hledání nového zaměstnání se neobejdete bez psaného životopisu, který svému potenciálnímu zaměstnavateli obvykle budete posílat. Nejčastěji prostřednictvím e-mailové pošty. Proto je nutné mít kvalitně zpracované CV, které vám nové místo pomůže najít. Jak ale uvádět znalost cizích jazyků?

SEO UNIWEB

Co vše by měl CV obsahovat

Životopis má obsahovat vše podstatné o vaší osobě – jméno, adresu, vzdělání, průběh zaměstnání a také vaše dovednosti. K nim patří třeba vlastnictví řidičského průkazu, znalost práce na počítači, ovládání různých programů a také jazyková vybavenost. Zde se nabízí otázka, jestli je vhodné do CV jazyk vůbec uvádět, jsou-li vaše dovednosti v něm na úrovni začátečníka.

Většinou záleží na tom, jak moc je cizí jazyk důležitý pro pracovní pozici, na kterou se hlásíte. Pochopitelně, budete-li chtít pracovat jako recepční v hotelu s mezinárodní klientelou, předpokládá se, že cizí jazyk budete umět minimálně na komunikativní úrovni. Je také možné předpokládat, že se o tom daný personalista bude chtít u osobního pohovoru přesvědčit na vlastní oči.

Hodnocení schopnosti plynule mluvit cizím jazykem

Znalost cizích jazyků lze ohodnotit stupnicí od 0 do 5. Na vás pak bude své dovednosti do této škály zařadit. Sami nejlépe totiž víte, jak na tom s cizími jazyky vlastně jste.

  • Stupeň 0 značí, že v cizím jazyce nejste ani začátečníkem, protože jste se ho nikdy neučili.
  • Stupeň 1 představuje základní znalost, kdy jste schopni se v zahraničí na dovolené zeptat na cestu nebo si koupit jídlo.
  • Stupeň 2 už znamená, že se cizím jazykem sice domluvíte, ale na odbornou diskusi to zatím stačit nebude.
  • Se stupněm 3 povedete v cizím jazyce sebevědomý telefonický rozhovor nebo představíte svůj projekt.
  • Stupeň 4 pro vaše nadřízené znamená, že jste schopni si samostatně poradit v komunikaci s firemními klienty. Lehce přecházíte z odborného stylu do osobního.
  • A stupeň 5 už je na úrovni rodilého mluvčího, dokonce možná budete druhým dělat překladatele.

Jak sami vidíte, podle jednotlivých stupňů znalosti cizího jazyka si můžete sami nastavit svoji vlastní úroveň. A kterou byste měli do CV uvádět? S jedničkou ani s dvojkou se příliš personalistům nechlubte. Ale znalost se stupněm 3 klidně do životopisu uveďte. Pro pracovníky personálních oddělení to bude signálem, že mají co do činění s člověkem, který se v cizím jazyce je schopný jakž takž domluvit, a může to být pro ně docela zajímavé. Pro vás to bude znamenat body k dobru a konkurenční výhodu oproti ostatním zájemcům o práci.

Jak uvést v životopise stupně znalosti cizího jazyka

CV se velmi často píše strukturovaně, to nejdůležitější udáváme na začátek. Je-li pro zvolenou pracovní pozici cizí jazyk nutný a vy se pyšníte stupněm znalosti minimálně 3, určitě dejte svému zaměstnavateli o tomto vědět. Je možné využít slovní popis, stejně jako použít ikony nebo stupnice s tím, že vyjmenujete postupně všechny jazyky, které ovládáte.

A jak jste na tom se znalostmi cizích jazyků vy?

Zdroj obrázku: Andre Boukreev / Shutterstock.com

Autor: REGIONPLZEN.CZ Článek může obsahovat komerční sdělení.

weby na míru UNIWEB

Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
gif auto cb 2021

Hlavní zprávy

 

auto cb gif 2021
seo uniweb