Kdy a jak začít řešit refinancování hypotéky?

Refinancováním hypotéky můžete výrazně ušetřit, avšak má to jeden háček. Celý proces je zapotřebí nepodcenit. Důležité je začít včas plánovat a zajímat se o konkurenční nabídky. Pojďme se podívat na to, kdy je nejlepší doba na refinancování a jak s refinancováním začít.

weby uniweb

Správné načasování je alfou omegou celého procesu refinancování hypotéky. Chcete-li získat výhodnější podmínky, pak je rozhodně lepší začít se zajímat o převedení úvěru na bydlení dříve. Vše se odvíjí od konce doby fixace.

Refinancování řešte již 4 měsíce před koncem fixace

Zhruba 4 měsíce před koncem fixace se již začněte pídit po lepších podmínkách hypotéky. Refinancovat můžete úvěr buď u stávající banky, nebo u konkurenční. Nejprve se vyplatí zajít do vaší banky a poptat se na návrh nové úrokové sazby. Pokud vám banka nesdělí novou výši úroku, nebo budete nespokojení se sazbou, zajděte do jiných bankovních domů.

Mnohé banky klienty nechávají vyčkávat a novou úrokovou sazbu jim sdělí až na poslední chvíli. S takovým jednáním se ale nespokojte. Na finančním trhu jsou i banky, které vám garantují úrok již rok před fixací. Navíc banky o klienty svádí nelítostný boj, a tak ten, kdo je na koni, jste právě vy. Nebojte se přitlačit na pilu a domluvit pro vás tu nejvýhodnější hypotéku.

3 měsíce před koncem fixace zajděte ke konkurenci

Uděláte-li si 4 měsíce před koncem doby fixace obhlídku trhu, pak zhruba 3 měsíce předem začněte jednat. Zajděte do banky a zajímejte se o konkrétní podmínky. Pamatujte na to, že jen o úrokové sazbě to není. Ptejte se na možné vstupní poplatky a předčasné splacení. Některé banky nutí klientům i sjednání dalších mnohdy zbytečných a drahých produktů. Jedná se například o kreditní kartu a životní pojištění.

Můžete zkusit také smlouvat a říci, že jinde vám nabízí takové a takové podmínky. Uvidíte sami, zda o vás bude banka stát a nabídne ještě lepší parametry či nikoliv. Vše si hlavně důkladně propočítávejte a porovnávejte. Pomoci vám může hypoteční kalkulačka a nezávislé online srovnávače.

Nejpozději měsíc před koncem fixace vše rozsekněte

Dva měsíce před koncem fixace je správný čas zajít do vaší stávající banky slepší nabídkou od konkurence. Samozřejmě dá-li vám vaše banka stejné či výhodnější podmínky, je pro vás snazší refinancování u konkurence se vyhnout.

Zhruba měsíc a půl před koncem doby fixace je zapotřebí mít jasno. Na řadu přichází dvě možnosti řešení.

  • Zůstáváte u stávající banky

V tomto případě 14 dnů před koncem fixace písemně své bance oznamte, že akceptujete její návrh a souhlasíte se stanovenými podmínkami hypotéky.

  • Hypotéku převedete k jiné bance

Měsíc před koncem fixace požádejte svou banku o možnost přistoupení nové banky na druhé místo v zástavě. Zároveň si vyžádejte od ní příslib o vymazání zástavního práva k nemovitosti, zrušení vinkulace pojistného plnění pro uhrazení pohledávky a vyčíslení zůstatku úvěru. Bance sdělte, že budete hypotéku refinancovat a že využijete možnosti mimořádné splátky. Novou hypotékou splatíte stávající.

Nové bance dodejte vyplněnou žádost a všechny potřebné dokumenty, které po vás bude vyžadovat. Dále je zapotřebí podat zástavní smlouvu do katastru nemovitostí a potvrdit vinkulaci pojištění nemovitosti od pojišťovny. V neposlední řadě vás čeká podepsání nové smlouvy o hypotečním úvěru a požádání o čerpání peněz.

Autor: Ušetřeno.cz Článek může obsahovat komerční sdělení.

NetConcert Brecker Brothers Band Reunion

Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
The Loop Jazz Club

Hlavní zprávy

 

NetConcert Bobby Shew
uniweb weby