Plzeň hledá vánoční strom. Pomůže s odstraněním, zajistí dopravu

Necelé dva měsíce zbývají do zahájení adventu, při němž se na náměstí Republiky v Plzni slavnostně rozsvítí vánoční strom.

weby na míru UNIWEB

Může to být třeba ten, který někomu stíní na pozemku nebo narušuje základy domu, a proto majitel přemýšlí o jeho odstranění. Správa veřejného statku města Plzně právě hledá vánoční strom, který bude zdobit náměstí. Vyzývá proto obyvatele Plzně, případně blízkého okolí, kteří mají na svém pozemku vhodný exemplář a chtějí ho z něj v nejbližší době odstranit, aby jej nabídli městu jako možný vánoční strom. 

„Vhodný je jehličnatý strom, především smrk, jedle nebo douglaska o výšce zhruba mezi třinácti až patnácti metry pravidelného kuželovitého tvaru s neprosychajícími větvemi. Důležité také je, aby k němu byl přístup pro jeřáb a nákladní auto, abychom mohli zajistit jeho bezpečné pokácení a odvoz na náměstí Republiky,“ uvedl vedoucí Úseků lesů, zeleně a vodního hospodářství Správy veřejného statku města Plzně Richard Havelka.

Nabídky s uvedením adresy pozemku, na němž se strom nachází, s kontaktem na majitele a případnou fotografií lze zasílat na adresu Správa veřejného statku města Plzně, Klatovská 10-12, 301 00 Plzeň nebo na e-mail svsinfo@plzen.eu do konce října.

Richard Havelka upozornil, že ne každý strom se hodí na veřejné prostranství: „I po poražení ho musíme prozkoumat, zda není napaden hnilobou nebo jinak poškozený, i proto musíme mít v záloze několik variant.“

Tradice stavění vánočního stromu na náměstí v Plzni trvá už téměř sto let, ovšem se čtyřicetiletou přestávkou. První vánoční strom byl ve veřejném prostranství postaven roku 1924 v Brně, v Plzni to bylo už o rok později. Byly pod ním umístěny pokladničky, do nichž se vybíralo na dobročinné účely. Tradice po roce 1948 zmizela a vrátila se po více než čtyřiceti letech a je v Plzni spojena se slavnostním rozsvěcením o první adventní neděli. Zároveň jsou kolem stromu rozmístěny stánky řemeslníků, kteří nabízejí své zboží v rámci adventních trhů.

Vánoční strom na náměstí Republiky bude ozdoben světelnými řetězy, které dosahují délky 3,5 kilometru a umožňují postupné rozsvěcení stromu po jednotlivých sekcích, velkými i malými světelnými hvězdami, světelnou špičkou a bílými plastovými ozdobami. Výzdoba byla loni obměněna.

Loni byl plzeňský vánoční strom přivezen až z obce Zahrádka v Karlovarském kraji. Byla to jedle obrovská – tento druh, lesníky nazývaný ‚grandiska‘, který je oblíbený pro svoji hustou a pravidelnou kuželovitou korunu hlavně v USA, mělo město jako vánoční strom vůbec poprvé. Plzni ho darovali manželé Křížovi.

Fotogalerie
NetConcert George Duke Band

Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
The Loop Jazz Club

Hlavní zprávy

 

NetConcert Monica Mancini
uniweb weby