Jarní alergie ovšem neovlivňuje jen bdělou část našeho dne, ale také náš spánek. A to velmi významným způsobem. Ráno se tak budíme neodpočinutí a rozmrzelí, což má vliv nejenom na naše každodenní chování, ale také na imunitní systém. A trvá-li toto období nedostatečné noční regenerace po delší dobu, můžeme si zadělat na vážné zdravotní problémy.
Ruku v ruce s rýmou, slzením a pálením očí tak mohou jít například i problémy psychické. Odborníci totiž nedostatek spánku spojují právě s depresí či obávanou jarní únavou. Je-li totiž spánek neustále něčím narušován (typicky kýcháním, dušností, kašlem apod.) rozhodně ho nelze považovat za plnohodnotný. Chybí vyváženost spánkových cyklů i jejich správná doba trvání (kupříkladu nejhlubší fáze spánku, během nichž se naše tělo i mysl regenerují nejvíce, se leckdy nedostaví vůbec).
Asi nikoho nepřekvapí, když začne alergik kýchat při projití okolo rozkvetlých bříz nebo trav. Proč však tento stav pokračuje i poté, kdy se vrátíme domů? Odpověď je jednoduchá – své malé nepřátele v podobě pylových zrnek si totiž přinášíme s sebou. A jak se jim bránit?
Především se snažte, aby se co nejméně svrchního oblečení dostalo do kontaktu s vaším obytným prostorem. Kabáty tak nechávejte v předsíni nebo ještě lépe na chodbě. A pokud je to jen trochu možné, sundejte na stejném místě i kalhoty a všechny další svršky.
Nezapomeňte také na to, že si velkou pylovou nálož přinášíte ve vlasech. Každodenní mytí je tedy pro eliminaci vašich potíží dobrým základem. A do třetice nezapomínejte ani na místo, kde spíte. Jakmile je totiž jednou váš imunitní systém rozdrážděn, mohou mu vadit i opravdové maličkosti – například roztoči ve vašem ložním prádle.
Nebo spíš od postele. Pokud jste až doteď nevěnovali příliš pozornosti výše uvedeným bodům, pak se vaše poležení nejspíše změnilo v semeniště pylu, prachu a nežádoucích příživníků. Dobrým prvním bodem ve vašem tažení za příjemněji prožité jaro bude tedy určitě výměna matrace.
Ruku v ruce si však pořiďte i kvalitní potah na matraci – a to více než jeden. Ochráníte tak své lůžko před pronikáním špíny, alergenů apod. A zároveň se budete moci pravidelně zbavovat nežádoucích patogenů prostřednictvím pračky. Potah na matraci totiž do bubnu strčíte snadno, o matraci samotné se však totéž říct rozhodně nedá.
Ovšem ani takto se nemusíte doma cítit zcela v pořádku a v bezpečí. A proto je nutné v úsilí ještě přitvrdit. Vaše okna si tak zaslouží speciální protipylové síťky, což společně s častějším otíráním prachu a vytíráním podlah opět napomůže vyhnání alergenů z vašeho domu.
Tím však jarní úklid teprve začíná. Ložní prádlo a pyžamo se snažte prát každý týden (pyžamo klidně častěji). Prádlo nikdy nesušte venku a pokud je to možné, investujte do čističky vzduchu. Z přírodních prostředků vám pak může pomoci eukalyptový olej (nejlépe v aromalampě) a sprej do nosu. Leckdy vám prospěje i obyčejná mořská voda, ovšem k zahození nebývají ani speciální spreje na alergii.
A pokud máte psa nebo jiného mazlíčka, nikdy si ho nepouštějte k sobě do postele. Pokud začnete tato patření pečlivě dodržovat, uvidíte, že letošní jaro bude pro vaši psychickou i fyzickou pohodu mnohem přívětivější než kdy dříve.