Trojka uctila památku armádního generála Heliodora PíkyTrojka uctila památku armádního generála Heliodora Píky

Dnes je to přesně 75 let, kdy byl popraven armádní generál, hrdina druhé světové války, Heliodor Píka. Ve vykonstruovaném procesu byl za špionáž a vlastizradu odsouzen k trestu smrti oběšením. Jeho památku uctilo vedení třetího městského obvodu u pamětní desky, která se nachází na budově věznice Bory. Právě v jejím areálu byl 21. června 1949 trest vykonán.

Pietního aktu se účastnil starosta MO Plzeň 3 David Procházka, 1. místostarosta Pavel Šrámek a místostarosta Ondřej Ženíšek.Heliodor Píka byl popraven, ačkoliv za druhé světové války zachránil spoustu životů českých uprchlíků, internovaných zajatců a československých Židů. Zproštěn viny byl teprve v roce 1968.

Rozsudek smrti si ve skutečnosti vysloužil za to, že byl během druhé světové války náčelníkem československé vojenské mise v Sovětském svazu. Tam prosazoval politiku londýnské exilové vlády Edvarda Beneše, a tak se dostával do konfliktů se sovětskými orgány i s vedením československé komunistické strany sídlícím během války v Moskvě. O fungování sovětských tajných služeb a o plánech sovětského vedení věděl příliš mnoho…Píka se stal jediným vězněm, který byl popravený přímo v areálu věznice na Borech. Jeho ostatky navíc nesměly být vydané jeho rodině a byly převezeny do Patologického ústavu v Plzni ke zpopelnění. Zdejší vlastenci však tělo nabalzamovali a uložili k pozdějšímu řádnému obřadu. Zpopelněný byl tehdy místo něj jiný zesnulý. Politická situace se ale stále neměnila, a tak bylo tělo generála Píky zpopelněno kvůli obavám z odhalení. Kde je jeho popel na plzeňském hřbitově vlastně uložený, není zcela jasné do dnešních dnů.

Čest jeho památce.Autor: Úřad městského obvodu Plzeň 3 Článek může obsahovat komerční sdělení.

Vizovické Trnkobraní 2024

Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
Dotace na elektormobilitu

Hlavní zprávy

 

Auto CB - Nová Škoda Kodiaq