Trojka vypisuje čtyřletý grant na významné kulturní akce

Významné kulturní a umělecké projekty mohou na Trojce získat grant rovnou na čtyři roky. Centrální obvod tak chce podpořit špičkové akce z oblasti performativního a audiovizuálního umění, které zde přispívají k rozvoji kulturního života. 


Trojka vypisuje čtyřletý grant na významné kulturní akce

Významné kulturní a umělecké projekty mohou na Trojce získat grant rovnou na čtyři roky. Centrální obvod tak chce podpořit špičkové akce z oblasti performativního a audiovizuálního umění, které zde přispívají k rozvoji kulturního života. Žádosti je možné zasílat od 23. června.

Čtyřletý dotační program v oblasti kultury je možné získat na léta 2025 až 2028. „Tato neinvestiční dotace je určena pro významné, pravidelně se opakující umělecké a kulturní projekty, které byly v minulosti na územní třetího městského obvodu již realizované. Zároveň se musí jednat o akce, které trvají minimálně čtyři dny v kuse,“ popisuje místostarosta MO Plzeň 3 Ondřej Ženíšek.

O grant mohou žádat nestátní neziskové organizace, tedy spolky a obecně prospěšné společnosti, anebo právnické osoby oprávněné k podnikání realizující projekt splňující požadavky tohoto programu na území MO Plzeň 3.

„Pořádající organizace tak nebudou muset žádat každý rok znovu a budou mít jistotu, že svůj projekt budou moci uskutečnit i v dalších letech. Plánování významných kulturních projektů je často specifické v tom, že umělce je potřeba oslovit minimálně dva roky dopřed. Pokud žadatelé o dotaci v klasickém ročním programu neuspějí, nebo je jim dotace krácena, je to velký problém a vystavují se tak společně s umělci velkému tlaku a často i situaci, kdy všichni zůstanou bez práce. Čtyřletým grantem chceme tyto stresující situace organizátorům kulturních akcí pomoci snížit a dát jim jistotu ve financování, tak aby mohli zajistit maximální dramaturgickou a uměleckou hodnotu svých projektů,“ vysvětluje záměr Eva Šafránková, zastupitelka a předsedkyně Kulturní komise MO Plzeň 3.

Minimální výše požadované dotace činí sto tisíc korun na jeden rok a částka poskytnuté dotace bude po všechny čtyři roky ve stejné výši. Maximální roční výše v jednotlivém případě je stanovena ve výši 300 tisíc korun.

„Předpokládaný objem finančních prostředků alokovaných pro tento dotační program činí pět milionů 400 tisíc korun, tedy 1 350 000 Kč na jeden rok,“ dodává Ondřej Ženíšek.

Po vyhlášení dotačního programu 22. května bude na webu třetího městského obvodu zveřejněné úplné znění dotačního programu a podrobné informace. Poté, tedy od 23. 6. 2024, mohou neziskové organizace posílat žádost elektronicky prostřednictvím dotačního portálu poskytovatele eDotace na: www.dotace.plzen.eu až do 30. srpna 2024. O žádostech pak bude rozhodnuto v prosinci letošního roku.

Autor: Úřad městského obvodu Plzeň 3 Článek může obsahovat komerční sdělení.

Hrady.cz - letní kulturní festival 2024

Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
Vizovické Trnkobraní 2024

Hlavní zprávy

 

Hrady.cz - letní kulturní festival 2024