Hlavní myšlenkou projektu „Bezpečné město“ je úzká spolupráce mezi městem Plzní, Policií ČR a městskou policií při řešení bezpečnostních problémů na území města ve snaze, aby se naši občané ve městě cítili bezpečně.
Přínos projektu pro občany je v jasném specifikování odpovědných pracovníků za jejich bezpečnost v konkrétních lokalitách města a zjednodušení vzájemné komunikace s odpovědnými institucemi při řešení každodenních problémů.
Cílem projektu „Bezpečné město“ je faktické zvýšení bezpečnosti občanů a návštěvníků města Plzně.
Každý občan má možnost obrátit se na konkrétní osoby a podělit se s nimi o poznatky, náměty a informace nebo jim položit konkrétní otázky. Díky projektu má občan také možnost informovat zodpovědné instituce a organizace o tom, co jej v oblasti veřejného pořádku nejvíce tíží či zajímá a tím směřovat budoucí vývoj v této oblasti.
Garantem projektu „Bezpečné město“ je Odbor bezpečnosti a prevence kriminality Magistrátu města Plzně, který koordinuje veškerou činnost. Pracovníci tohoto odboru jsou jedni z těch, kteří mohou občanům pomoci při řešení bezpečnostní situace města.
Projekt „Bezpečné město“ byl nastartován v roce 2009, kdy byla Plzeň rozdělena na šedesát územních částí - okrsků. Nově je území města rozděleno do třiceti policejních okrsků z důvodu faktického obsazení každého okrsku strážníkem městské policie, roli zastupitele převzal starosta příslušného obvodu a došlo k úpravám webových stránek tak, aby byly pro jejich návštěvníka přehlednější.
Základním pilířem projektu je oblast bezpečnosti komplexně řešící bezpečnost občanů ve městě včetně prevence. Dotýká se celé škály služeb a problematiky související s bezpečností občanů, dopravní situací, cizinci a menšinami.
Součástí této oblasti jsou „infoschránky“, které dávají možnost občanům být ve styku s příslušným odpovědným pracovníkem okrsku. Nebo slouží k vrácení nalezených dokladů, případně jiných důležitých věcí v okrsku bydliště, aniž by byl občan nucen chodit na odpovědnou instituci.
Důležitým prvkem bezpečnosti je prevence kriminality, která svou činností přispívá zejména k tomu, že se činnost městské policie a Policie ČR dostává do podvědomí občanů nejen jako složka represivní, ale i jako složka, která se věnuje široké veřejnosti a přispívá tak ke zvyšování její bezpečnosti.
Hlavním přínosem projektu pro občany je:
1. Umožnit občanovi vyhledat policistu, strážníka nebo zastupitele zodpovědného za problematiku konkrétní lokality.
2. Poskytnout občanovi odpovědi na nejčastější dotazy týkající se bezpečnosti, případně umožní přímo kontaktovat zástupce daného policejního okrsku.