Divadlo ALFA

378 038 451 info@divadloalfa.cz www.divadloalfa.cz
11 Skóre 4.6 z 5 Hodnotit
w
  • Rokycanská 7, Plzeň 300 00

HISTORIE DIVADLA

Plzeň je městem s dlouhou a slavnou loutkářskou tradicí, reprezentovanou především LOUTKOVÝM DIVADLEM FERIÁLNÍCH OSAD a jmény lidového loutkáře Karla Nováka, "otce" světoznámých loutek Spejbla a Hurvínka prof. J.Skupy a jeho žáka - později autora rovněž světově proslulých loutkových filmů - Jiřího Trnky. V letech 1930-1943 zde mělo základnu první profesionální loutkové divadlo v ČSR - PLZEŇSKÉ LOUTKOVÉ DIVADLO PROF. J.SKUPY (které po válce přesídlilo do Prahy).


Profesionální loutkové divadlo v Plzni vzniklo opět až v r.1966. Pod názvem DIVADLO DĚTÍ působilo v historické budově ALFY na Americké tř..a jeho prvním ředitelem byl L.Dvořák. V r.1992 se přestěhovalo do nové, moderní budovy na Rokycanské 7 a přijalo název Divadlo ALFA.V 70-tých a 8O-tých letech s ním spolupracovali renomovaní režiséři a dramaturgové (J.Středa, J.Krofta, K.Brožek, K.Makonj, P.Vašíček ad.) a scénografové (P.Matásek, A Tománek, I.Nesveda, I.Marečková aj.). "Domácím" autorem hudby byl převážně M.Pokorný. (v letech 1990-97 též ředitel divadla).

Značný ohlas zaznamenaly v této době také autorské inscenace spojené se jménem herce a muzikanta V.Čady a jeho jevištních partnerek B.Josephové-Luňákové a M.Čechové-Nuslové.


Od r.1998 stojí v čele Divadla ALFA hudební skladatel J.Koptík. Dnešní tvůrčí tým (vedle J.Koptíka, umělecký šéf a režisér T.Dvořák, dramaturg P.Vašíček, externí scénografové I.Nesveda, I.Marečková, P.Kalfus ad., spolu s patnáctičlenným hereckým souborem) upřednostňuje komediální pojetí divadla a loutku stále považuje za dominantní a neobyčejně lákavý jevištní fenomén. Divadlo se obrací k velice široké divácké obci - od dětí z MŠ až po mládež a dospělé. Těm všem nabízí alternativu k převažující mediální kultuře - literární a výtvarnou kvalitu, originální scénické prostředky (nejrůznější loutkářské techniky v kombinaci s hercem), syntetický jevištní tvar, v němž má vždy své důležité místo hudba (často provozovaná živě) a především nezastupitelný citový či smíchový kontakt s živým uměním, navíc ve vskutku kulturním prostředí. To vše v tematicky i žánrově pestrém repertoáru od klasické a moderní pohádky až ke světové komediální klasice (F.García Lorca, J.N.Nestroy) či poezii (J.Prévert).
V sezóně 1999/2000 dosáhlo divadlo zcela mimořádného úspěchu s Dvořákovou inscenací hry Ivy Peřinové: Jeminkote, Psohlavci, jež byla prohlášena "hrou roku 1999". Na XXIII. SKUPOVĚ PLZNI získala tato inscenace sedm cen z jedenácti. S úspěchem se prezentovala i na řadě festivalů (nejen loutkářských) u nás i v zahraničí. Vysílala ji i ČESKÁ TELEVIZE

Vysílala ji i ČESKÁ TELEVIZE. 1.IV. 2005 se dočkala slavnostní derniéry (105 reprízy) při vyprodaném sále.

V sezóně 2005-06 má divadlo na programu 18 inscenací pro všechny věkově skupiny diváků, z toho 3 novinky (D.Fo: Blázen a Smrt, J.A.Pitínský: Betlém, A.Dumas: Tři mušketýři) a 3 obnovené premiéry (J.Jirků: Tajuplný ostrov Lorelaj, T.Dorst: Málinka, bobr a král na střeše, J.Kamen: Láska vše zachrání)

V posledních letech výrazně stoupl i počet zahraničních zájezdů. Divadlo navštívilo Slovensko, Ukrajinu, Švýcarsko, Rakousko, Maďarsko, Slovinsko, Itálii, Francii, SRN, Polsko a Japonsko (většinu z těchto země i vícekrát). Divadlo také během uplynulého roku připravilo několik výstav loutek ze svého archivu: v Limoges, a v Lyonu (Francie), v Kallműnzu (SRN), v Železné Rudě a v nejnověji v Japonsku.

Od r.1967 je divadlo spolupořadatelem festivalu SKUPOVA PLZEŇ, soutěžního bienále českého profesionálního loutkového divadla (se zahraničními hosty). XXVI. ročník se uskuteční ve dnech 18. - 22.VI.2006.

Komentáře & Hodnocení - Divadlo ALFA

Přidejte Váš komentář

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář