Divadlo J. K. Tyla v Plzni

378 038 001 djkt-reditelstvi@plzen.eu www.djkt.eu
26 Skóre 5 z 5 Hodnotit
w
  • Smetanovy sady 16, Plzeň 300 00

Budova Velkého divadla byla postavená v roce 1902 a patří mezi významné nemovité kulturní památky města. Jejím projektantem byl architekt Antonín Balšánek (mj. autor Obecního domu v Praze), autorem opony je jeden z nejvýznamnějších českých malířů z přelomu 19. a 20. století Augustin Němejc. Secesní divadlo patří mezi významné nemovité kulturní památky města. Kapacita jeho sálu je 444 míst.

Budova Velkého divadla, řazená mezi kulturní památky první kategorie, ovšem není pouze krásným pomníkem minulosti, kdy se na jeho prknech vystřídalo mnoho divadelních legend. Je živoucím kulturním centrem města i celého Plzeňského kraje.

Inscenace a další aktivity divadla

Divadlo J. K. Tyla tvoří čtyři umělecké soubory, které produkují zhruba 500 činoherních, operních, operetních, muzikálových a baletních představení ročně. Tituly tvořící páteř repertoáru světových divadelních scén jsou střídány původními novinkami a českými premiérami her zahraničních autorů. Kromě toho pokračuje Divadlo J. K. Tyla také v uvádění operních, symfonických, operetních i muzikálových koncertů a dále rozvíjí tradici nedělních koncertních matiné.

O úspěšné tradici Divadla J. K. Tyla vypovídá i v rámci České republiky rekordní počet jeho abonentů - je jich deset tisíc, což je více, než má Národní divadlo v Praze. Přes čtyřicet abonentních skupin umožňuje nejen výběr podle dnů v týdnu, které předplatitelům nejvíc vyhovují, ale i podle jejich individuálních preferencí. Zvláštní nabídka je připravená pro věkově a sociálně vyhraněné skupiny abonentů v podobě finančně výrazně zvýhodněného předplatného pro studenty, seniory a rodiče s dětmi. Abonmá nabízí setkání s živými díly minulosti i se žhavými novinkami.

Kromě samotných divadelních inscenací nabízí Divadlo J. K. Tyla další zajímavé akce, např. letní prohlídky budovy Velkého divadla, ale také výstavy úzce spjaté s divadelním světem. Do kulturní mapy Evropy se DJKT zapsalo jako dějiště každoročního Mezinárodního festivalu Divadlo, jehož první ročník se uskutečnil v r. 1993.

Kulturní sezónu 2014/2015 poprvé zahájil pochod Vendelín, jehož organizátorem je rovněž Divadlo J. K. Tyla, ale k účasti přizvalo i další kulturní instituce a spolky z celého regionu. Pochod byl na přání soušasného ředitele DJKT Martina Otavy pojmenován po Vendelínu Budilovi, který v roce 1902 otevíral rovněž z pozice ředitele tehdy novou budovu Velkého divadla. Pochod, jehož trasa vede centrem města a kolem obou divadelních budov, se stal novou plzeňskou tradicí, která již dvakrát otevřela kulturní sezónu v západočeské metropoli.

V sezóně 2014/2015 začala fungovat Literární kavárna, společný projekt Divadla J. K. Tyla a Gymnázia Františka Křižíka, jehož cílem je podpořit a rozvíjet literární talent zájemců z řad mladé generace. 

30. června 2015 také poprvé sezonu uzavřela Noc s operou, operní koncert pod širým nebem. Akce se konala v lochotínském amfiteátru a setkala se s velkým zájmem veřejnosti, navštívilo ji přes 5000 diváků. Opera pod širým nebem by se proto měla stát další novou divadelní tradicí v Plzni. 1. července 2016 se v amfiteátru Lochotín uskutečnil druhý ročník, kdy se divákům představilo velkolepé zpracování opery AIDA.

Komentáře & Hodnocení - Divadlo J. K. Tyla v Plzni

Přidejte Váš komentář

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář

Foto: Nedělní odpoledne s Papagenem
Představení pro nejmenší diváky na Malé scéně bývají beznadějně vyprodaná, zbývá ale ještě několik v

Foto: NA SCÉNU! – FESTIVAL MUZIKÁLOVÝCH NADĚJÍ
NA SCÉNU! To je výstižný název festivalu, jehož „nultý“ ročník chystá Divadlo J. K. Tyla v Plzni. Od

Foto: MIMOŘÁDNÁ REPRÍZA EVŽENA ONĚGINA BUDE SPOJENA S DIRIGENTSKÝMI KURZY
Divadlo J. K. Tyla pořádá ve spolupráci s Zürcher Hochschule der Künste již druhý ročník Mezinárodní