FC Viktoria Plzeň, a.s.

377 221 507, 515 fcviktoria@fcviktoria.cz www.fcviktoria.cz/
133 Skóre 5 z 5 Hodnotit
w
  • Štruncovy sady 3, Plzeň 30100

FC Viktoria Plzeň se může pyšnit bohatou historií. V roce 2011 oslavil nejznámější západočeský klub stoleté výročí. Během více než sta let zažili věrní fanoušci hodně radosti i trpkých momentů – a společně s hráči, trenéry a funkcionáři klubu tak psali důležité kapitole českého fotbalu. Samotná Viktoria je nositelem slavné tradice klubu, který během své existence několikrát změnil název. Fanoušci v západočeské metropoli tak postupně drželi palce následujícím týmům:

SK Viktoria Plzeň (1911 - 1948)
Sokol Škoda Plzeň (1949 - 1952)
Sokol ZVIL Plzeň (1952 - 1953)
DSO Spartak LZ Plzeň (1953 - 1962)
TJ Spartak LZ Plzeň (1962 - 1965)
TJ Škoda Plzeň (1965 - 1992)
FC Viktoria Plzeň (1993 – doposud)

Pojďme společně nahlédnout pod pokličku minulých desetiletí i roků nedávno minulých. Představme si momenty, hráče i trenéry, na které mohou být všichni fanoušci červeno-modrých barev právem pyšní.


Úspěch klubu se měří především úspěchy A týmu mužů, který bojuje hned na několika frontách. Triumfy na domácí scéně otevřely Viktoriánům bránu na evropskou fotbalovou scénu. Po získání prvního titulu čekala Plzeňany vůbec poprvé obrovská výzva v podobě kvalifikace do Ligy mistrů. Uspěli na jedničku, vítězně prošli všemi předkoly, aby pak v základní skupině narazili na tehdejší nejlepší klub planety – Barcelonu. Během nezapomenutelného tažení senzačně remizovali s AC Milán a díky vítězství nad běloruským mistrem Bate Borisov poprvé zakusili, jak chutnají zápasy ve vyřazovací části Evropské ligy.

Ve stejné soutěži dokázali v dalším ročníku vyhrát základní skupinu, když porazili mimo jiné finalistu Ligy mistrů Atlético Madrid. V jarní části pak dokázali po souhrnném vítězství 5:0 vyřadit také italskou Neapol, a premiérově se tak představit mezi nejlepšími 16 celky prestižní soutěže.

Druhý domácí titul v historii a další suverénní postup kvalifikací bez ztráty jediného bodu vedl opět k losu základní skupiny Ligy mistrů. Ten přiřadil Viktorii dalšího giganta sportovního světa současnosti - FC Bayern Mnichov. Obrovským zážitkem byly i duely proti věhlasnému Manchesteru City a zvládnutý dvojzápas proti celku CSKA Moskva, který Viktoriánům už potřetí v řadě umožnil sehrát zápasy vyřazovací části Evropské ligy. Na jaře 2014 pak Viktoria pokořila ukrajinský Šachtar Doněck a v osmifinále sahala po dalším postupu přes tradiční francouzský celek Olympique Lyon.

Díky sportovním úspěchům i jedinečnému regionálnímu postavení na fotbalové mapě se klub těší velkému zájmu médií. Zápasy plzeňského týmu jsou stále častěji vybírány do přímých přenosů českých televizních stanic, osobnosti týmu jsou již tradičními hosty rozhlasových i televizních pořadů, informace o klubu najdou fanoušci také v respektovaných denících a zpravodajských webových serverech.

Fotbalisté Viktorie jsou navíc pravidelnou součástí reprezentačních týmů Česka i Slovenska. Ke kariérám v respektovaných evropských soutěžích se jen v posledních letech odrazili například Petr Jiráček, Václav Pilař nebo Vladimír Darida.

 

Komentáře & Hodnocení - FC Viktoria Plzeň, a.s.

Přidejte Váš komentář

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář

Foto: Jak tráví Vánoce Milan Petržela
FCVP - Milan Petržela má kořeny zapuštěné hluboko na Moravě. Třiatřicetiletému rodákovi z Hoštic se

Foto: Do Viktorie přichází třiadvacetiletý Erik Janža z NK Maribor
FCVP - První zimní posilu hlásí Viktoria Plzeň. Ze slovinského týmu NK Maribor přichází obránce Erik

Foto: Jak tráví Vánoce Tomáš Hořava
FCVP - Záložník Viktorie Plzeň má silné vazby na hanácký region, neboť v jeho metropoli Olomouci str