Genetika Plzeň

377 241 529, 377 452 322 lacykova@genetika-plzen.cz www.genetika-plzen.cz
11 Skóre 4.5 z 5 Hodnotit
w
 • Parková 1254/11a, Plzeň 32600

Profil společnosti 

Společnost Genetika Plzeň byla založena v roce 2002 předním českým genetikem Doc. František Lošanem. Původně z jedné ambulance s laboratoří vybudoval se svým synem Petrem za deset let moderní pracoviště klinické genetiky, které se specializuje mimo jiné na ultrazvukovou detekci vrozených vad. Díky přístrojům, které patří k nejlepším zemi, se do Plzně sjíždí i zahraniční klientela.

V roce 2012 se společnost přestěhovala z menšího objektu v Plzni-Čechurově do nové budovy v Parkové ulici v Plzni-Černicích, nedaleko nákupního centra Olympia. Nové sídlo je rozpoznatelné už na dálku díky nepřehlédnutelnému nápisu GENETIKA. V současné době zde pracuje asi 40 zaměstnanců.

Genetická laboratoř je akreditována Českým institutem pro akreditaci, o.p.s. na základě posouzení splnění akreditačních kritérií podle ČSN EN ISO 15189:2007. Dále má povolení činnosti diagnostické laboratoře od Státního ústavu pro kontrolu léčiv.

Prostor pro lékaře, komfort pro klienty

Nový objekt nabízí 2200 m2. Kromě zlepšení zázemí pro personál nabízí i větší komfort a pohodlí pro samotné klienty. Klientům a zejména klientkám je k dispozici osm ambulancí včetně dětské kardiologie se zaměřením na echo srdce, v budově funguje ambulance pro reprodukční imunologii – Prof. MUDr. Zdeňky Ulčové-Gallové, CSc. – jedné z předních evropských i světových reprodukčních imunologů. Od začátku roku 2014 je v horním patře budovy přestěhováno centrum pro asistovanou reprodukci – Natalart. Toto IVF centrum působí v Plzni již více než 10 let a koncem roku 2013 se přestěhovalo do nových prostor , které vyhovují nejmodernějším požadavkům. Dále jsou v objektu dva trakty laboratoří po čtyřech pracovištích. Kapacita vyšetření se tak zvýšila až o 50 procent.

Hlavním portfoliem společnosti je genetické poradenství spojené s reprodukcí. Nabídka poradenství je pak ve dvou základních rovinách. První je určena všem těhotným ženám. Jedná se o naplánování vyšetření potřebných k tomu, aby se s co nevyšší pravděpodobností a pokud možno v co nejkratším termínu odhalily případné vrozené vady. Druhá rovina je určena rodičům, u kterých je zvýšený předpoklad, že by se u dítěte mohly vady vyskytnout.

Důležitá je rychlost, proto nové technologie

Jedním ze základních a nejznámějších typů vyšetření je ultrazvukové vyšetření. I při něm patří společnost Genetika Plzeň k průkopníkům ve využívání moderních technologií. Jako první v kraji používala 3D a 4D ultrazvuk a průběžně pořizuje zařízení se stále dokonalejšími snímacími i zobrazovacími metodami. Zda jsou děti v pořádku lze začít monitorovat už mezi 12. a 14. týdnem těhotenství.

Detailnějším vyšetřením plodu je takzvaná amniocentéza, což je v podstatě odběr nepatrného vzorku plodové vody. Jejím rozborem lze velmi přesně diagnostikovat genetická výbava plodu a některé zásadní abnormality plodu. Plodová voda totiž obsahuje i živé buňky plodu, které se od něj oddělily během růstu a plod již tyto buňky pro svůj vývoj nepotřebuje. Amniocentézu lze dělat zhruba od 16. týdne těhotenství

Pro laiky podobný princip zjišťování zdraví dítěte má i takzvané CVS, což je odběr vzorku z placenty. Také placenta má stejný embryonální základ jako plod a také z něj lze zkoumat strukturu a počet chromozomů a tedy kompletní genetickou výbavu plodu. Rozdíl proti amniocentéze je v tom, že CVS vyšetření lze provést už od 11. týdne těhotenství.

Seznam prováděných vyšetření

 • genetické vyšetření dětí a dospělých s vrozenou vadou
 • vyšetření rodin s výskytem nádorového onemocnění v několika generacích
 • vyšetření manželských párů s poruchou plodnosti a s opakovanými spontánními potraty
 • vyšetření mužské plodnosti – spermiogram
 • předmanželské vyšetření pokrevně příbuzných partnerů
 • screening vrozených vývojových vad plodu v I. a II. trimestru těhotenství
 • 3D (4D)– ultrazvukové vyšetření plodu
 • prenatální genetické vyšetření – odběr plodové vody s vyšetřením karyotypu plodu
 • rychlé vyšetření plodové vody nebo choriových klků metodou QF – PCR
 • chromozomální vyšetření klasickými cytogenetickými metodami včetně FISH metod
 • chromozomální vyšetření potracených plodů
 • paternitní expertiza – znaleckné určování otcovství
 • molekulární genetické vyšetření dědičnosti sklonu k trombózám, cystické fibrózy, mikrodelece Y chromozómu a nesyndromové hluchoty
 • vyšetření predispozičních alel k celiakii
 • vyšetření syndromu fragilního X chromozomu

Většinu vyšetření hradí zdravotní pojištění

Genetika Plzeň se ale nezabývá jen zjišťováním vrozených vad u dětí. Vyšetřuje třeba i páry s poruchami plodnosti nebo rodiny, v nichž se v generacích opakují nádorová onemocnění , infarkty , mrtvice a jiná závažná onemocnění . Dále společnost nabízí i znalecké určování otcovství. Naprostou většinu všech vyšetření je hrazena ze zdravotního pojištění, pokud je k těmto vyšetřením splněna medicínská indikace.

Kromě nového plzeňského sídla působí společnost také v Karlovarském kraji. Tam má pobočku Genetika West v Sokolově v Jiráskově ulici a v Karlových Varech je pracoviště genetiky součástí Institutu pro reprodukční medicínu a genetiku na Bělehradské ulici. I zde provádí odborní pracovníci kompletní genetické poradenství včetně navazujících laboratorních vyšetření.

Komentáře & Hodnocení - Genetika Plzeň

Přidejte Váš komentář

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář

Foto: Genetika Plzeň má nový moderní ultrazvuk Voluson, je teprve druhý v republice
Nový moderní ultrazvuk Voluson dává šanci odhalit i drobné vady plodu v časném stádiu těhotenství!