Výstava Arabfestu v Plzni od úterka představí Araby žijící mezi námi

Již 10. dubna začne v Plzni týdenní festival arabské kultury, který patří do programu evropského hlavního města kultury Plzeň 2015.

Cílená propagace v Plzni

Součástí letošního 6. ročníku Arabfestu bude také ojedinělý projekt Arabové mezi námi. Jedná se o putovní výstavu fotoportrétů dvanácti vybraných arabských mužů a žen, kteří žijí v České republice, převážně v Plzeňském kraji.

Projekt Arabové mezi námi má dvě části: první sestává ze spolupráce mezi studenty a osobnostmi arabského původu žijícími v ČR. Studenti vybraných středních a vysokých škol vedli rozhovory s Araby zapojenými do projektu. Jednalo se o osoby různého věku, povolání a země původu s rozmanitými životními příběhy. Tito Arabové byli v rámci projektu vyfotografováni známým plzeňským fotografem Radovanem Koderou. Oslovení studenti měli za úkol na základě rozhovorů vytvořit „medailonky“ Arabů, které dané fotografie doplňují.

Druhou část projektu tvoří jeho samotný výstup, tedy výstava fotografií a její vernisáž. Snímky budou umístěny na velkoformátových panelech v prostoru před Studijní a vědeckou knihovnou Plzeňského kraje a budou doplněny texty, které žáci sami připravili na základě setkání s portrétovanými osobnostmi. Rozhovory žáků a Arabů budou v celé své délce publikovány v brožované vazbě jako doprovodný materiál k výstavě a celému projektu. V brožované vazbě se navíc čtenáři mohou seznámit s civilními snímky arabských osobností, které okem fotoaparátu zachytila Zuzana Zbořilová.
Záměrem projektu je především odstranit předsudky o obyvatelích ČR arabského původu. „Chtěli bychom přispět ke sblížení kultur a k vytvoření otevřenější společnosti. Důležité je začít s tím už u mladé generace, proto byli do projektu zapojeni především žáci středních škol, kteří pak snáze porozumí otázce kulturní a národnostní identity a budou si moci vytvořit vlastní názor na menšinu žijící u nás,“ říká koordinátorka projektu Michaela Vaňková.

Žáci tak měli možnost přímo se podílet na originálním projektu podporujícím kulturní rozmanitost. Při absolvování interview s účastníky projektu a následném zpracování rozhovoru, který uvidí široká veřejnost v jejich městě a kraji, si navíc vyzkoušeli práci novinářů. Získali příležitost setkat se a mluvit se zajímavými lidmi žijícími v jejich okolí.
Vernisáž výstavy se uskuteční 7. dubna 2015 v 17:00 hodin před Studijní a vědeckou knihovnou Plzeňského kraje, kde bude projekt představen veřejnosti na venkovních velkoformátových panelech. Výstava potrvá do 28. dubna 2015.

Projekt je realizován ve spolupráci s městem Plzeň a Západočeskou univerzitou v Plzni za podpory společnosti Plzeň 2015.
Seznam portrétovaných osob:
- nakladatel Charif Bahbouh (Sýrie - Brandýs nad Labem)
- režisér Moris Issa (Sýrie - Praha)
- novinářka Saadat Ramadanová (Sýrie - Plzeň)
- fotografka Bouchrail Echchaoui (Maroko - Praha)
- automechanik Abdellatef Hamami (Maroko - Praha)
- hudebník Rashid Rahma (Alžírsko - Praha)
- studentka Klára Onallah (Palestina/Izrael - Plzeň/Liberec)
- chemik Emad Michel Saad Gobran (Egypt - Liberec)
- studentka Sabrina Khelill (Alžírsko - Plzeň)
- ergoterapeutka Amani Alawawdeh (Jordánsko - Praha)
- lékař Najib Barakat (Libanon - Plzeň)
- 3D umělec Abdulaziz Aldigs (Palestina - Plzeň)


The Loop Jazz Club

Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
ARCHIV ZPRÁV
po 06.04.2015 17:02



0 +
 
ČNSO studio

Hlavní zprávy

 

ČEZ - Čistá energie zítřka