Benefiční architektonická procházka představí Plzeň v letech 2. světové války i po ní

Aby přispěl k pomoci válkou sužované Ukrajině, rozhodl se spolek Pěstuj prostor tento víkend uspořádat benefiční komentovanou vycházku.

weby na míru UNIWEB

Veškerý výtěžek z dobrovolného vstupného spolek věnuje organizaci Člověk v tísni na humanitární pomoc určenou Ukrajině. Akce postavená na základech projektu Plzeňský architektonický manuál (PAM) zájemcům přiblíží vybrané stavby z první poloviny 20. století poškozené spojeneckými nálety i jejich poválečnou obnovu. Účastníkům představí i další místa související s válečnými událostmi. Procházka začne v sobotu 12. března v 10 hodin před budovou městských lázní. Reprezentativní stavba na Denisově nábřeží byla jedním z objektů zasažených v prosinci 1944 spojeneckými nálety.

„Trasa vycházky účastníky zavede od městských lázní do Štruncových sadů, kde byla umístěna nacistická vysílačka, jíž 5. května 1945 ukořistili obránci města a zdejší radioamatéři, aby prohlásili Plzeň za svobodnou. V areálu pivovaru se výklad stočí k poničení a následné dlouholeté obnově správní budovy a k novostavbě budovy štoků a spilek. Objekt, v němž dnes sídlí návštěvnické centrum Plzeňského Prazdroje, vznikl na místě sestavy původních spilek a štoků, které na místě postupně rostly od poloviny 19. století. Soubor tzv. Kroftových domů sice významně poškozen nebyl, dodnes ale na hlavní fasádě nese stopy po střelách vypálených během osvobozování Plzně v květnu 1945,“ uvádí architekt a historik architektury Petr Klíma z pořádajícího spolku, jeden ze sobotních průvodců. Spolu s ním vycházku povedou designérka Kateřina Klímová a vedoucí Odboru památkové péče Magistrátu města Plzně Karel Zoch.

„Z ulice U Prazdroje se pak účastníci dostanou ulicí Na Sklárně až do blízkosti seřaďovacího nádraží. Právě nálety z dubna 1945, cílené na tuto strategicky důležitou infrastrukturu, vedly ke zničení řady nouzových obytných domů při Jateční třídě, které město vystavělo v meziválečné době, i celé čtvrti zvané Cikánka, umístěné dále po proudu blízké řeky Úslavy,“ doplňuje Petr Klíma. V místech, jehož historii připomíná památník obětem bombardování, procházka po 3,5 kilometrech a 2–2,5 hodinách skončí.

NetConcert George Duke Band

Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
The Loop Jazz Club

Hlavní zprávy

 

NetConcert Music by Frank Zappa
uniweb weby