Areál zámečku Hochperk mezi Kříšemi a Vranovicemi se o víkendu proměnil v nečekanou přehlídku automobilových ikon. Akce Supersporty v zámecké zahradě 2026 nabídla návštěvníkům pohled na legendární vozy značek Ferrari, Lamborghini či Porsche v kulisách klidné zámecké zahrady.
Areál zámečku Hochperk mezi Kříšemi a Vranovicemi na Rokycansku o víkendu přilákal fanoušky rychlých aut. V zámecké zahradě se uskutečnila přehlídka Supersporty v zámecké zahradě 2026, která propojila historické místo s ikonami automobilové historie.
Během dvou dnů si návštěvníci prohlédli dvanáct legendárních sportovních vozů a měli možnost je zblízka vyfotografovat. Auta stála přímo v zahradě, která byla po oba dny otevřená i pro běžné procházky. Podle ohlasů z místa akce fungovala kombinace klidného zámeckého prostředí a výrazných strojů skvěle.
Na přehlídce byly k vidění modely, které dodnes budí respekt i mezi sběrateli. Mezi vystavenými vozy nechybělo například Ferrari Testarossa, Honda NSX nebo Lamborghini Countach. Dále se představily Ford GT40, Dodge Viper, Porsche 911 Turbo (930), Lancia Stratos HF, Lotus Esprit Turbo, De Tomaso Pantera, Maserati Merak a také Tatra 87. Podle pořadatelů i návštěvníků upoutala pozornost i jednotná barevnost části exponátů – řada vozů dorazila v bílé barvě.
Zámeček Hochperk leží v Plzeňském kraji v okrese Rokycany, v krajině kolem obce Břasy. O jeho počátcích se zdroje neshodují, většinou se však uvádí 18. století a rok 1730. V minulosti byl spojen s podnikáním rodu Hochbergů v okolí, kde se kombinovaly těžba a průmysl. Později objekt sloužil různě a ve druhé polovině 20. století byl využíván i jako domov pro seniory; provoz tam přestal na začátku 90. let.
Dnes je Hochperk pro mnoho lidí spíš výletním bodem na trase mezi Kříšemi a Vranovicemi. Okolo vede značená turistická cesta a místo se objevuje i v tipech na pěší okruhy v okolí Břas. Pro region je taková akce drobnou, ale vítanou zprávou — přivádí návštěvníky i do méně známých míst Plzeňska.
Tip pro výletníky: pokud chcete spojit procházku s objevováním okolí, inspiraci nabízí popsaná trasa Z Břas k zámečku Hochperk.