Budky na radary odhalily stovky pirátů

Už několik stovek řidičů jedoucích po Plzni příliš rychle odhalily dva radary umisťované do speciálních budek na hlavních tazích.

obrázek: Budky na radary odhalily stovky pirátů
Už několik stovek řidičů jedoucích po Plzni příliš rychle odhalily dva radary umisťované do speciálních budek na hlavních tazích. Policisté jim za jejich přestupky udělují pokuty v rozmezí tisíc až dva tisíce korun. Stále se zvažuje nákup třetího měřícího zařízení a také zábleskových zařízení. Ta by byla ve všech budkách a v noci by kvůli prevenci imitovala záblesky, i když by v budce radar nebyl.
    Systém deseti budek a dvou měřících radarových zařízení na kontrolu dodržování rychlosti začal v Plzni fungovat loni koncem října. Příliš rychlé řidiče radar změří, vyfotí a to včetně poznávací značky. Hříšníků už je nepočítaně. Podle mluvčího Městského ředitelství PČR v Plzni npor. Petra Kováře už radary vyfotily stovky hříšníků. Přesné číslo ale není k dispozici, protože policisté případy překročení rychlosti nerozdělují podle způsobu odhalení.
    Získané fotografie policisté zpracují a hříšníky si zvou k projednání přestupku. Že to skončí pokutou je víc než jasné. Podle Kováře je nejčastější překročení rychlosti ve městě v rozmezí 70 až 80 kilometrů v hodině, rekord byl zatím 120 kilometrů. Ve většině případů policisté udělují blokové pokuty v rozmezí 1 až 2 tisíce korun.
    S fungováním měřících radarových zařízení je spokojená i Správa veřejného statku města, který systém vybudovala a zaplatila. Podle jejího ředitele Stanislava Lišky je třeba ještě doladit některé drobnosti jako je ostrost záběrů. Policisté nám potvrdili, že se předvolaní piráti silnic příliš nevymlouvají a pokutu většinou zaplatí. Fotka je totiž více než průkazná.
    Stále se zvažuje možnost pořízení třetího měřícího zařízení. Odborníci na dopravu uvažují ještě o jednom preventivním opatření. Podle Lišky by do každé budky bylo umístěno zábleskové zařízení. To by v noci imitovalo blesknutí radaru, i když by v budce fyzicky nebyl. Někteří řidiči totiž za tmy vidí, že před nimi rychle jedoucí auta budka nevyfotí a je jasné, že v ní radar není. Samy pak také jedou rychle.

Ať vám nic neunikne!

Sledujte denní zprávy z vašeho regionu na našem Facebooku.

Sledovat na Facebooku


Další články