Čas mezi svátky otevřel brány památek

Hlavní turistická sezona na památkách sice skončila v říjnu, přesto mnohé z nich v západních Čechách už tradičně připravují mimořádný zimní a vánoční program. Na turisty čekají netradiční zimní prohlídky, koncerty a další programy.


Hlavní turistická sezona na památkách sice skončila v říjnu, přesto mnohé z nich v západních Čechách už tradičně připravují mimořádný zimní a vánoční program. Na turisty čekají netradiční zimní prohlídky, koncerty a další programy, řekli kasteláni a mluvčí plzeňského památkového ústavu.
Šumavský hrad Kašperk na Klatovsku pořádá zimní program každý rok. "Věřím, že při nedostatku sněhu pro zimní sporty bude návštěva Kašperku pro turisty zajímavou alternativou jejich programu," řekl kastelán Zdeněk Svoboda. Pro turisty hrad letos připravil prohlídky od 28. prosince do 1. ledna. Stejně jako jiné roky jsou prohlídky zaměřeny na císaře Karla IV. a jeho dobu. Turisty čeká Vánoční čtení Karla IV., povídání o letošním 650. výročí vydání Karlovy Zlaté buly, o 650. výročí založení hradu Kašperk a o českých vánočních zvycích 14. století. Dozvědí se také o 630. výročí udělení městských práv partnerskému městu Grafenau v Bavorsku, o bavorských Vánocích a zajímavých vánočních zvycích. "V rámci našich prohlídek účinkuje i zvířecí osazenstvo hradu a návštěvníci obdrží malý dárek," dodal kastelán.
Výstavu na téma věčného boje se zimou připravil pro návštěvníky i vodní hrad Švihov na Klatovsku. Od 27. do 31. prosince a po předchozí domluvě i od 1. ledna zve na výstavu Pojďte na kousek tepla. Je připravena výstava kachlů a archeologických výzkumů posledních let. Lidé uvidí také nejrozsáhlejší tuzemskou kolekci kadlubů - forem k výrobě kachlů. Tato kolekce se naposledy představila veřejnosti na národopisné výstavě v roce 1895.
Vánoční prohlídky a řadu koncertů připravil také zámek v Horšovském Týně na Domažlicku. Turistům se otevřel na prohlídky od 26. prosince do 1. ledna. Kromě toho tam bude 30. prosince koncert Martiny Kociánové. Klášter v Kladrubech nabídl 26. prosince oživený betlém a svatoštěpánskou mši a 28. prosince v klášteře v Plasích vystoupí chodský soubor Mrákov. Program mají i některé zámky, které plzeňský památkový ústav spravuje v Karlovarském kraji. Vánoční prohlídky pro předem rezervované skupiny a koncert připravil zámek Kynžvart, hrad a zámek Bečov nad Teplou chystá novoroční prohlídky zámku a relikviáře a novoroční koncert kytarového virtuóza Štěpána Raka.Hrady.cz - letní kulturní festival 2024

Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
ARCHIV ZPRÁV
st 27.12.2006 07:360 +
 
Vizovické Trnkobraní 2024

Hlavní zprávy

 

Auto CB - Nová Škoda Kodiaq