Charitní jubilejní běh z Plzně do Regensburgu

Caritas Regensburg si tento rok připomíná 100 let od svého založení. Do oslav svého výročí zařadila mimořádnou akci – Charitní jubilejní běh z Plzně do Regensburgu.


Charitativní běh je připomínkou partnerství plzeňského a řezenského biskupství a také obou diecézních charit. Běžci vyběhnou z Plzně od katedrály v pátek 22. července a v 18 etapách zdolají trať dlouhou 180 km. Do centra Regensburgu, kde je připraven další slavnostní víkendový program, dorazí v sobotních odpoledních hodinách.

Caritas Regensburg a Diecézní charitu Plzeň pojí hluboké historické souvislosti. V roce 973 byla pražská diecéze vyjmuta z pravomoci biskupství řezenského a z pražské arcidiecéze byla v roce 1993 oddělena Diecéze plzeňská. Tehdejší řezenský biskup Manfred Müller a biskup plzeňský František Radkovský pak společně budovali úzkou síť vzájemné solidarity a přátelství. Regensburgská charita se významně podílela na počátečním financování provozu Diecézní charity Plzeň, a to darem 20 000 marek vybraných při tamější charitativní sbírce.

„Spolupráce Caritas Regensburg začala ještě v roce 1992 s Městskou charitou Plzeň, která byla tehdy součástí Arcidiecézní charity Praha, a tak spolupráce takto trvá už 30 let,“ říká k počátkům spolupráce Jiří Lodr, ředitel Diecézní charity Plzeň. „Nová a velmi úzká spolupráce začala mezi našimi diecézními charitami 1. 11. 1993 a máme spolu velmi úzké vztahy přátelské, výměny zkušeností a na začáteční provoz naší diecézní charity byla poskytnuta i významná finanční podpora v době, kdy jsme byli bez zdrojů. Podpořeny byly dále pobytové služby – Domov sv. Zdislavy pro matky s dětmi v tísni v Plzni a Klatovech nebo Domov sv. Alžběty. Jsem vděčný za 29 let společné práce,“ doplňuje Jiří Lodr.

Diecézní charita Plzeň zve na akci, která odstartuje v pátek 22. července na náměstí Republiky. Od 20 hodin začne hrát německá dechovka BlasBrothers, od 21 hodin je na programu setkání zástupců německé a české strany s novináři. Běžci vyrazí ve 22 hodin. Trať dlouhá 180 km bude dělena do 18 etap, kdy se budou moci běžci z dobročinného běžeckého týmu Armina Wolfa vystřídat. Doprovodí je také vozidla zajišťující logistiku na trase. Kolem sobotní 7. hodiny ranní by se běžci měli dostat k dračí jeskyni ve Furth im Wald, během odpoledne pak doběhnou do centra Regensburgu, kde bude až do neděle pokračovat kulturní program. Vrcholem oslav 100. výročí zdejší Charity bude pontifikální mše celebrovaná biskupem Rudolfem Voderholzerem v neděli 24. července od 10 hodin v katedrále sv. Petra.

    Slavnostního večera na náměstí Republiky se za českou stranu zúčastní Mons. František Radkovský, emeritní biskup plzeňský a prezident Diecézní charity Plzeň, jenž stál u počátků a rozkvětu vzájemné spolupráce těchto charit. Přítomen bude také ředitel Diecézní charity Plzeň, Ing. Jiří Lodr. Za město Plzeň přislíbil účast Bc. David Šlouf, MBA, náměstek primátora města Plzně pro oblast ekonomickou, bytovou, sociální začleňování a nakládání s majetkem.

Událost má i benefiční rozměr – každý kilometr běhu je možné si zakoupit za částku 100 euro. Výtěžek půjde na podporu nejchudších regensburgských rodin a část darů půjde i na projekty Diecézní charity Plzeň.

Platební údaje:

Caritasverband für die Diözese Regensburg e.V.

Liga Bank Regensburg

IBAN: DE94 7509 0300 0000 0007 60

Heslo: Jubiläumslauf (tedy jubilejní běh)

Jubilejní výročí 100 let si letos zároveň připomíná i Charita Česká republika, tedy celá charitní síť na českém území, jíž je Diecézní charita Plzeň součástí.


Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
Nový Superb

Hlavní zprávy

 

ČEZ - Čistá energie zítřka