Krajské muzeum v Chebu otevře oproti původním předpokladům své expozice pro veřejnost už ve středu, tedy přesně o týden dříve, než bylo v plánu. Rozhodlo se vyjít vstříc
značnému počtu zájemců o návštěvu, kteří se v těchto dnech často dožadují vstupu. V muzeu je letos čeká řada novinek, například expozice dokumentující výrobu kol v Chebu.
"Muzeum jsme jako každou zimu uzavřeli 4. ledna, abychom
řádně uklidili, ošetřili sbírky a aktualizovali dokumentaci.
Jenomže se u dveří objevuje čím dál více lidí," řekla ředitelka muzea Eva Dittertová. Pracovníci muzea podle ní již všechny nutné práce v předstihu dokončili.
Zájemci se mohou těšit na výstavu bicyklů, kterou tvoří 14 jízdních kol z velosalonu bývalého národního podniku Eska Cheb včetně dokumentace. Město je odkoupilo v roce 2001 od správce konkurzní podstaty. Připraveny jsou i další dvě nové expozice.
"První je věnovaná slavnému klavírnímu virtuosovi a chebskému rodákovi Rudolfu Serkinovi. Byl považován za zázračné dítě, získal řadu ocenění a doktorátů a kromě jiného vyučoval v letech 1939 až 1976 hru na klavír na Curtis Institute ve Philadelphii. Tady byl i devět roků ředitelem," přiblížila Dittertová.
Druhá expozice podle ní patří dalšímu významnému rodákovi z Chebu, baroknímu staviteli a architektovi Balthasaru Neumannovi. Jeho stavitelská činnost pozoruhodně završila takzvané dynamické baroko, jednu z nejvýraznějších etap novověké evropské architektury.
Další novinky v muzeu jsou spojeny s Albrechtem z Valdštejna, který byl v domě, v němž nyní muzeum sídlí, před 370 roky zavražděn. Do muzea se vrátí restaurovaný kůň tohoto generalisima císařských vojsk. Oř pod vojevůdcem padl roku 1632 v bitvě u Lützenu a Valdštejn převezl věrné zvíře k vypreparování do Prahy. Odtud ho získalo v roce 1978 chebské muzeum.
"Oprava poškozeného exponátu začala vloni na podzim a měl by se vrátit z Prahy každým dnem. V květnu pak vůbec poprvé zpřístupníme místnost v níž byl Valdštejn zavražděn," dodala Dittertová.