Covid způsobil v kraji v prvním čtvrtletí obrovský propad návštěvnosti

V Plzeňském kraji došlo v 1. čtvrtletí 2021 k razantnímu meziročnímu poklesu návštěvnosti i počtu přenocování, a to téměř o 90 %. Vyplývá to z údajů Českého statistického úřadu.


Na celkové návštěvnosti ČR měl region pátý nejnižší podíl mezi kraji. Průměrná délka pobytu při přepočtu na jednoho hosta se prodloužila jen u nerezidentů. I přes výrazný pokles počtu zahraničních turistů představovali hosté z Německa stále nejvyšší počet návštěvníků ze zahraničí.

Z předběžných údajů vyplývá, že Plzeňský kraj navštívilo v 1. čtvrtletí 2021 celkem 12 707 hostů. V porovnání se stejným obdobím předchozího roku došlo k výraznému poklesu počtu návštěvníků o 89,6 %. Postupný růst počtu návštěvníků v letech 2018–2019 byl přerušen nouzovou situací v souvislosti s onemocněním Covid-19, kdy v období od ledna do března bylo omezeno poskytování ubytovacích služeb, což se projevilo výrazným poklesem počtu návštěvníků za 1. čtvrtletí 2021. Počet hostů ze zahraničí byl v 1. čtvrtletí 2021 nižší o 53 492 osob (o 96,7 %) v porovnání s rokem 2018. V případě domácí klientely došlo k poklesu, a to o 79 492 hostů, což představuje relativní pokles o 87,9 %. V období ledna až března 2021 pocházelo ze zahraničí pouhých 14,1 % hostů.

Na celkové návštěvnosti České republiky se Plzeňský kraj podílel 4,5 % a jedná se tak o pátý nejnižší podíl v rámci krajů. Mezi nejnavštěvovanější regiony se dlouhodobě stále řadí Hl. město Praha, kde se koncentrovalo 29,1 % všech turistů směřujících do naší republiky. K dalším nejnavštěvovanějším oblastem se v 1. čtvrtletí 2021 zařadily kraje Jihomoravský a Moravskoslezský. Naopak nejméně návštěvníků směřovalo v tomto období na Liberecko, Vysočinu a Pardubicko.

Ve srovnání s 1. čtvrtletím 2020 se počty příjezdů hostů snížily ve všech krajích. Nejvíce hostů v relativním vyjádření ubylo v krajích Libereckém (96,6 %), Královéhradeckém (94,5 %) a v Hl. městě Praha (92,9 %).

Návštěvníci Plzeňského kraje strávili celkem v období ledna až března v Plzeňském kraji 31 768 nocí, což představuje ve srovnání se stejným obdobím roku 2020 pokles o 277 tis. nocí. Při přepočtu na jednoho hosta tak vychází průměrný počet přenocování na 2,5 noci a průměrná doba pobytu na 3,5 dne, což je srovnatelné s 1. čtvrtletím roku 2020. K prodloužení pobytu došlo jen u zahraničních turistů v meziročním porovnání, a to 0,9 dne.

V rámci jednotlivých krajů byl lokalizován nejdelší počet přenocování u turistů v Královéhradeckém regionu, kde zejména domácí hosté zůstávali až 8,5 nocí. Naopak nejméně nocí strávili návštěvníci v Hl. městě Praha, kde setrvávali v průměru pouze 2,4 noci.

Z celkového počtu 1,8 tis. zahraničních turistů, kteří v 1. čtvrtletí 2021 navštívili Plzeňský kraj, šlo nejčastěji o návštěvníky ze sousedního Německa, kterých do našeho kraje zavítalo 436, přičemž hosté z Německa tvořili 24,2 % z celkového počtu nerezidentů. Ve stejném období předchozího roku navštívilo Plzeňský kraj 22,9 tis. německých hostů. I přes meziroční pokles počtu hostů ze zahraničí k nám směřovali dále také ve větším počtu hosté ze Slovenska, Polska, Itálie a Rakouska. Nejdelší doba pobytu v případě zahraniční turistů byla mapována u hostů ze Španělska, Kanady a Spojeného království.
Fotogalerie
weby na míru UNIWEB

Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
Popelka

Hlavní zprávy

 

čez zprávy CEZ pomahej pohybem
uniweb weby