Pokračování série o architektuře se zaměří na architektonické soutěže

Jarní přednášková a diskusní série pořádaná plzeňským spolkem Pěstuj prostor postupně ukazuje kontexty a situace, v nichž se výkon profese architekta*architektky protíná se správou věcí veřejných.

weby uniweb zprávy

Třetí díl cyklu, zaměřený na architektonické soutěže, se uskuteční ve čtvrtek 26. května od 18 hodin v kulturní a kreativní zóně DEPO2015.

Z architektonických soutěží vzešla celá řada zásadních českých staveb – Národní divadlo, Federální shromáždění, televizní vysílač a horský hotel na Ještědu nebo Národní technická knihovna. Ambici zařadit se mezi ně jistě bude mít i budova Vltavské filharmonie, která by měla v následujících letech vzniknout v Praze podle návrhu dánského studia Bjarke Ingels Group, jež před několika dny zvítězilo ve velké mezinárodní soutěži.

Ať už se jedná o soutěže veřejné či vyzvané, o soutěžní workshopy či dialogy, konkurenční mechanismus výběru zpravidla vede ke vzniku dobré architektury. Je ale uspořádání soutěže skutečnou zárukou kvality? A vyžadují ji obce a města? A pokud ano, proč nejsou soutěže standardem? Nejen na tyto otázky se pokusí odpovědět krajinářská architektka Karla Kupilíková z Platformy pro veřejný prostor, jež bude čerpat především ze své dlouholeté praxe v Nadaci Proměny Karla Komárka. O výhodách a nevýhodách soutěží i o tom, kdy a za jakých podmínek se vyplatí je pořádat, pohovoří architekt Miroslav Vodák, který se se spolkem CBArchitektura věnuje soutěžím dlouhodobě a systematicky. Architekt Jiří Opočenský ze studia ov-a pak promluví jako zástupce kanceláře, která se prosazuje na české scéně i díky úspěchům v řadě soutěží. Poodhalí soutěžní strategii svého ateliéru i to, co výhra v soutěži vlastně znamená a co po ní následuje. 

Vstupné na akci, kterou uzavře moderovaná diskuse všech zúčastněných, činí 50 Kč. Vstupenky budou k dispozici na místě a v předprodeji na www.plzenskavstupenka.cz a GoOut.cz.

Závěrečný díl série Architektura jako věc veřejná, jejíž konání umožnila podpora Ministerstva kultury ČR, města Plzně a Nadace české architektury, proběhne ve čtvrtek 9. června. Tentokrát do Plzně zavítají architekti, kteří vykonávali nebo vykonávají (nej)vyšší politické posty. Pozvání přijal Jan Kasl, někdejší primátor hlavního města Prahy a současný předseda České komory architektů, či Jakub Chuchlík, bývalý náměstek primátora města Jablonec nad Nisou.

––––––––––

Karla Kupilíková vystudovala zahradní a krajinářskou tvorbu a zahradnictví na České zemědělské univerzitě v Praze a následně absolvovala studium managementu veřejného prostoru na ZČU. Zkušenosti nabírala v několika zahradnických firmách, v roce 2008 pak založila vlastní ateliér pro zahradně-architektonickou tvorbu. Od roku 2009 pracovala jako projektová manažerka v Nadaci Proměny Karla Komárka, kde se věnovala mimo jiné organizaci architektonických soutěží. 

Miroslav Vodák absolvoval Fakultu architektury ČVUT. Architektonickou praxi získal v ateliérech A8000 Střítecký Krupauer a CGA Architects v New Yorku. Kromě projektové praxe se jako člen platformy CBArchitektura věnuje propagaci architektury veřejných staveb a prostranství a organizaci architektonických soutěží. Za tuto aktivitu byl spolu s kolegou Tomášem Zdvihalem nominován mezi finalisty ceny Architekt roku 2018 a Architekt obci 2022.

Jiří Opočenský vystudoval Technickou univerzitu v Eindhovenu v Nizozemsku, v Praze pak FA ČVUT a AVU. V roce 2007 založil s kolegou Štěpánem Valouchem architektonickou kancelář ov-a. Se svým týmem mají za sebou množství realizovaných domů různých typů a velikostí. Na svém kontě mají rovněž řadu úspěchů v architektonických soutěžích, připsali si také Českou cenu za architekturu roku 2020 za sídlo firmy Lasvit a rovněž dvě nominace na Cenu Miese van der Rohe (Cenu Evropské unie za současnou architekturu). Z pozice městského architekta obce Libčice nad Vltavou se stává i zadavatelem soutěží a je také zván jako porotce do soutěžních komisí.

weby uniweb zprávy

Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
Nový Jogger Dacia

Hlavní zprávy

 

Nový Jogger Dacia
uniweb weby