Dárci krve a plazmy dostanou v Klatovech nově i 150korunovou poukázku

Transfuzní oddělení Klatovské nemocnice připravilo pro dárce krve i plazmy příjemnou novinku. Od září navýšilo výdaje na občerstvení z dosavadních přibližně 130 korun na 190 korun.

Prodej hovězího masa od farmáře

Respektive nově obdrží dárci přímo na transfuzním oddělení bezplatně malou svačinku a nápoj a k tomu poukázku Sodexo v hodnotě 150 korun. Uplatnit ji mohou ve víc než stovce obchodních míst v Klatovech či okolí včetně prodejen potravin, nemocniční lékárny nebo hobbymarketů. Platnost poukázky bude vždy v řádech měsíců.

Dárci krve či plazmy mají po každém odběru kvůli zátěži na organismus nárok na občerstvení, kterým rychle doplní energii. Na to mělo dosud transfuzní oddělení vyčleněno v průměru 130 korun na odběr. Pro dárce proto personál oddělení kupoval a v předpřipravených balíčkách rozdával například oplatky, čokoládové sušenky a jiné suché trvanlivé rychle stravitelné potraviny. Mimo to pak měli dárci na oddělení po celou dobu k dispozici kávovar na přípravu kávy a čaje nebo takzvaný sodabar k načepování perlivé vody nebo limonády. Na tom se nic nemění. Kávovar i sodabar zůstávají a každý nadále dostane i láhev minerální vody Il Sano, která podporuje rychlou obnovu červených krvinek.

Nově ale dárci obdrží už jen menší svačinku, kterou sní na místě, a právě 150korunový poukaz. Novinka je výhodná jak pro dárce, tak pro personál. „Každý má jiné chutě, a ne všichni dárci tak byli vždy se složením balíčku spokojeni. Takto si mohou za poukázku pořídit, co budou chtít,“ říká vedoucí lékařka transfuzního pracoviště Jana Zítková a dodává, že pro přípravu balíčků byly potřebné speciální úložné prostory, kterých je ale na oddělení málo, a kompletování bylo časově náročné i pro zdravotnický personál. „Potřebujeme, aby se sestry primárně věnovaly odběrům a zpracování krve či plazmy a ne aby dělaly nákupčí a svačinářky. Očekáváme proto i zvýšení efektivity a kapacit odběrů. Nicméně novinku teprve testujeme. Časem uvidíme, jak budou dárci spokojeni,“ doplnila lékařka.

Dárkový pass Sodexo lze přímo v nemocnici uplatnit v obou nemocničních lékárnách za volně prodejný sortiment i případné doplatky léků na předpis. Mimo nemocnici je pak berou obchody Albert, Billa, Coop nebo Tesco, dále drogerie Teta nebo DM, ale třeba také obchody OBI, Baťa nebo Mountfield, popřípadě i další provozovny označené logem "Sodexo - Dárkový pass". Úplný výčet lze nalézt na webu www.mujpass.cz.

Poukázky obdrží jen bezpříspěvkoví dárci. Za placený odběr plazmy se poukázka nevydává. Novinka se netýká výjezdových odběrů, kde občerstvení zajišťuje Český červený kříž, a netýká se ani odběrového místa v Domažlické nemocnici. Tam dárci obdrží poukázku k nákupu v nemocničním bistru s kavárnou, které přímo sousedí s odběrovým místem.

Poukázka nebude jedinou podzimní novinkou transfuzního oddělení. "Dále připravujeme pro dárce online rezervační systém. Nejprve bude spuštěn pro odběry plazmy a postupně i pro krev. Podrobnosti včas zveřejníme," doplňuje Jana Zítková.


Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
The Loop Jazz Club

Hlavní zprávy

 

Uniweb weby