Diecéze má nového generálního vikáře

Plzeňská diecéze bude mít po deseti letech nového generálního vikáře. Pětačtyřicetiletý premonstrát Adrián Zemek, který byl generálním vikářem od roku 1996, požádal o uvolnění.


Plzeňská diecéze bude mít po deseti letech nového generálního vikáře. Pětačtyřicetiletý premonstrát Adrián Zemek, který byl generálním vikářem od roku 1996, požádal o uvolnění. Biskup František Radkovský na jeho místo jmenoval od 1. prosince Roberta Falkenauera, řekla mluvčí biskupství Alena Ouředníková. Generální vikář je jakýmsi výkonným ředitelem diecéze a prvním pomocníkem biskupa při jeho pastýřské službě i správě diecéze. Má výkonnou moc, je statutárním orgánem biskupství, v jeho úřadu je soustředěna personální agenda kněží.
Zemek bude v Plzni působit do konce ledna. Postupně bude předávat úřad svému nástupci. Slavnostní rozloučení se Zemkem a poděkování za jeho práci bude 8. prosince při mši v katedrále svatého Bartoloměje. Biskup zároveň přivítá do funkce nového generálního vikáře. Pětapadesátiletý Falkenauer doposud působil jako biskupský vikář pro školství, vzdělávání a styky se zahraničím. Zároveň se sám věnuje pedagogické činnosti na Západočeské univerzitě a Lékařské fakultě Univerzity Karlovy.
Plzeňská diecéze římskokatolické církve je druhou nejmladší diecézí v zemi, byla zvláštní bulou papeže Jana Pavla II. zřízena 31. května 1993. Patronem diecéze je blahoslavený Hroznata, jehož ostatky jsou uloženy v premonstrátském klášteře v Teplé. Diecéze působí na území Plzeňského kraje a Karlovarského kraje. V diecézi žije 818.700 obyvatel, z toho 148.750 katolíků. V diecézi je deset vikariátů, 72 farností a 574 kostelů a kaplí.


Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
ARCHIV ZPRÁV
po 11.12.2006 15:230 +
 
Vizovické Trnkobraní 2024

Hlavní zprávy

 

Hrady.cz - letní kulturní festival 2024