Divadelní léto mění plány, společně s Kašpary nabídne Romea a Julii

Nejistota způsobená nepříznivým vývojem pandemie přiměla organizátory Divadelního léta pod plzeňským nebem ke změně titulu premiérové inscenace hlavního programu.


Festival spojil své síly s pražskými Kašpary a v režii jejich principála Jakuba Špalka představí nejslavnější Shakespearův milostný příběh Romeo a Julie. Původně ohlášená inscenace Dokonalá pitomost se přesouvá na příští rok. Scénu letos festival vystaví v centru Plzně U Zvonu, kromě premiéry a deseti repríz Romea a Julie se vrátí i úspěšná inscenace Cyrano s charismatickým Michalem Dlouhým z roku 2018. Doprovodný program Divadelního léta nabídne autorská představení studentů HAMU a DAMU, která na festivalu vznikají v rámci rezidenčních pobytů, slam poetry, večer s muzikálem Divadla J. K. Tyla či příměstský divadelní tábor.

Vstupenky na Divadelní léto 2021 se začnou prodávat prostřednictvím sítě GoOut v dubnu. Informace na stránkách www.divadelnileto.cz a FB.

Hlavním důvodem změny programu byly obavy a nejistota ohledně vývoje pandemie a opatření v oblasti kultury. „Jsme optimisté a věříme, že Divadelní léto pod plzeňským nebem bude. Nastudování vlastní exkluzivní inscenace jen pro náš festival, by ale znamenalo tvořit pod hrozbou, že výsledek nikdy nespatří světlo světa (například pokud bude nadále platit zákaz konání kulturních akcí). Spolupráce s Kašpary je pro nás řešením, protože inscenace Romeo a Julie v režii Jakuba Špalka zůstane po premiéře na repertoáru Spolku Kašpar sídlícího v Divadle v Celetné a příští rok se může opět vrátit na náš festival tak, jak jsme zvyklí,“ uvedla ředitelka Divadelního léta Marcela Mašínová.

Spolupráce s Kašpary se přirozeně nabízela, za 13 let si v inscenacích Divadelního léta zahrálo několik členů tohoto předního pražského souboru, například Martin Hofmann, Diana Toniková, Eliška Hanušová nebo Tomáš Karger. Marek Němec v roce 2019 režíroval pro Divadelní léto Švandu dudáka. Plzeňské diváky jistě potěší, že Jan Zadražil, který si získal jejich srdce jako Revizor v roce 2009, se letos vrací v roli Kapuleta v Romeovi a Julii. Merkucia ve stejné inscenaci ztvární Miloslav Tichý, kterého díky roli Kristiána de Neuvillette čeká na plzeňské letní scéně i obnovená premiéra Cyrana. Do titulních rolí novinky Romeo a Julie obsadil režisér Jakub Špalek neokoukané tváře – Terezu Slámovou a Daniela Pivodu Ondráčka.

Scéna U Zvonu bude v červnu a červenci hostit také doprovodný program Divadelního léta, který je jakousi laboratoří nových talentů. I v nelehké situaci ovlivněné pandemií se v loňském roce podařilo festivalu realizovat rezidenční pobyt studentů DAMU v umělecké dílně PaNaMo v Partolticích u Nepomuka, který vyvrcholil vznikem inscenace Poslední zrnko písku. Tato pozoruhodná generační výpověď se na Divadelní léto vrátí. Festival letos tvorbu mladých umělců podpoří dalším rezidenčním pobytem. Jeho vůdčí osobností je režisérka Jaroslava Šiktancová, která do hry přizve část souboru BodyVoiceBand a studenty Katedry nonverbálního divadla HAMU. Jejich autorská inscenace Vidíme se? Slyšíme se? bude reflektovat situaci, která celou společnost uzavřela do svých domovů, pokojů, k počítačům. Divadelní léto nabídne tradičně také inspirativní představení svých programových partnerů, jako je Open Air Slam (ve spolupráci se Slam poetry.cz), večer v režii muzikálu Divadla J. K. Tyla a chybět nebude ani oblíbený příměstský divadelní tábor.

Festival Divadelní léto pod plzeňským nebem podporují město Plzeň a Plzeňský kraj.

Divadelní léto pod plzeňským nebem
14. ročník, 12. červen – 28. červenec 2021, scéna U Zvonu, Plzeň

Program (změna vyhrazena)

Romeo a Julie (premiéra 26. 6. 2021, reprízy 28. 7. – 3. 7. a 6. 7. – 9. 7.)
Spolek Kašpar
Režie: Jakub Špalek, hrají: Daniel Pivoda Ondráček, Tereza Slámová, Jan Zadražil, Miloslav Tichý a další.

Cyrano (obnovená premiéra: 16. 7. 2021, reprízy: 17. 7. – 20. 7.)
Režie: Ivan Řezáč, hrají: Michal Dlouhý, Miloslav Tichý, Kamil Halbich, Malvína Pachlová a další.

Poslední zrnko písku (obnovená premiéra 12. 6. 2021)
Činohra 16-20
Režie: Aminata Keita, scénář: Aminata Keita, Jaroslav Jurečka a kol., hrají: Jessica Bechyňová, Zuzana Černá, Kryštof Dvořáček, Michael Goldschmid, Jakub Svojanovský, Eliška Zbranková.

Vidíme se? Slyšíme se? (premiéra: 27. 7. 2021, repríza: 28. 7.))
BodyVoiceBand, KND HAMU
Autoři: Jaroslava Šiktancová, Eliška Vavříková a Dušan Navařík, režie: Jaroslava Šiktancová a Eliška Vavříková, performeři: Arman Kupelyan, Natálie Podešvová, Katarína Hudačková a další.

Jsme muzikál! (14. 6. 2021)
Hity z minulého, současného i budoucího repertoáru muzikálu Divadla J. K. Tyla a možná i něco navíc! Příjemným večerem pod otevřeným nebem provede šéf muzikálového souboru DJKT Lumír Olšovský.

Open Air Slam (5. 7. 2021)
Slam poetry na divadelních prknech pod širým nebem s hvězdami české scény.

Fotogalerie
weby na míru UNIWEB

Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
Dan Brown a W Simphony

Hlavní zprávy

 

James Bond
uniweb weby