Divadlo Alfa hraje v klubu Jenovéfu

Divadlo ALFA je jedním z prvních divadel, která se v červnu po koronavirové pauze otevřela divákům.


V úterý 9. června uvedla v české premiéře srdceryvný příběh „Jenovéfa“ z repertoáru kočovných loutkářů. Autorem adaptace, režisérem i výtvarníkem je Tomáš Dvořák, jehož styl patří k nejlepším značkám českého loutkářství. Jenovéfa bude po hrách Don Šajn (2001) a Johanes Doktor Faust (2005) třetím Dvořákovým návratem k loutkářským kořenům. Stejně jako v obou předchozích inscenacích nebudou ani tentokrát chybět jedinečně půvabné loutky vyrobené z obyčejných věcí nalezených v garáži či v domácnosti.

Jenovéfa je čtvrtou premiérou sezóny 2019/20, původně byla naplánovaná na 1. června a koronavirová krize tak posunula její uvedení o pouhý týden. „Výhodou je, že Jenovéfu hrajeme v menších prostorách divadelního klubu. Pokračovali jsme proto s přípravou hned, jak to bylo možné, s tím, že budeme hrát pro minimální počet diváků. Omezení se naštěstí tento týden uvolnila a můžeme tak obsadit všechna místa,“ vysvětlil ředitel Divadla ALFA Jakub Hora.

Jenovéfa je sólovým projektem dlouholetého uměleckého šéfa Alfy Tomáše Dvořáka, jednoho z hlavních tvůrců osobité poetiky divadla, která okouzluje a baví diváky po celém světě. Zatímco se v současné době loutka spíše vytrácí, Tomáš Dvořák dál pěstuje bravurní práci s loutkou a opatruje dědictví, které už je chráněné i značkou UNESCO. Pečuje o to, co je Plzni a českému loutkářství vlastní. O hudební spolupráci na Jenovéfě požádal Tomáš Dvořák herce Petra Vydareného – ten se rozhodl využít starý pozapomenutý nástroj: citeru, která svými jímavými tóny dobře ladí.

Hra zahřeje milovníky řízných, zábavných, a přitom tragických love story: hraběnka Jenovéfa odmítne v době nepřítomnosti manžela Sylkfrída milostné návrhy rytíře Gola.

Jenže manžel uvěří pomluvám proradného padoucha... Příběh o utrpení brabantské hraběnky Jenovéfy byl poprvé zaznamenán již ve 14. století a rozšířil se i u nás zejména v knížkách lidového čtení. Vedle Dona Šajna a Doktora Fausta patřila Jenovéfa k nejoblíbenějším loutkovým hrám v celé Evropě a její osobité zpracování si předávaly i loutkářské rodiny v Čechách. Staré lidové hry v podání Alfy dnes baví romantickou naivitou i archaickým jazykem a divadlo s nimi uspělo mimo jiné v Německu, Francii, Itálii a Japonsku. Každý z příběhů trvá kolem 25 minut, Jenovéfu proto diváci uvidí ve dvojici s Johanesem Doktorem Faustem, nebo Donem Šajnem.

Hra lidových loutkářů v úpravě Tomáše Dvořáka

Jenovéfa

Kéž je možno rachejtlí z mých rukou nadělat a vám do očí jich nastřílet. Pomoc!!!“
brání se ctnostná hradní paní proradnému rytíři Golovi v nové inscenaci.

výprava: Tomáš Dvořák
hudba: Petr Vydarený
světla: Vlastimil Vorda

hrají: Martin Sádlo Bartůšek, Petr Borovský, Tomáš Jereš a Petr Vydarený.

česká premiéra v pondělí 8. června ve 14:00
slavnostní večerní premiéra 9., 10., 11. a 12. června v 19:00
Divadlo ALFA, Rokycanská 7, Plzeň

Sezóna 2019/20
První premiérou sezóny byla v říjnu pohádka Spáčka a vřeteno, inspirovaná originálním příběhem na motivy Šípkové Růženky z pera britského autora Neila Gaimana (režie Tomsa Legierski). V prosinci přišla na řadu dobrodružství mexického mstitele s názvem Pozor, Zorro! (režie Tomáš Dvořák). Březnová premiéra pohádky Ťuk, ťuk, ťuk. Tučňák?!, určené poprvé v historii Alfy pro nejmenší děti už od dvou let, se kvůli pandemii nemoci covid-19 neuskutečnila. Diváci novinku tvůrců z Ostravy Tomáše Volkmera a Hany Volkmerové poprvé viděli až 2. června. Jenovéfa je poslední premiérou sezóny. Divadlo ALFA v květnu i v červnu pokračuje ve vystoupeních pro domovy seniorů na Plzeňsku. Stále také vysílá a doplňuje nové pořady a programy na YouTube kanále ALFA zírá.

34. Skupova Plzeň
V červnu se měl uskutečnit festival loutkového a alternativního divadla Skupova Plzeň, protože se ale jedná o mezinárodní festival s bohatou účastí zahraničních umělců, byl kvůli pandemii přesunut. Nový termín přehlídky českých a slovenských profesionálních souborů je stanoven na 14. – 18. října 2020.

Fotogalerie

Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
ARCHIV ZPRÁV
út 09.06.2020 17:040 +
 
Auto CB - Škoda service - Zimmí servisní prohlídka za akční cenu

Hlavní zprávy

 

Auto CB - Škoda service - Zimmí servisní prohlídka za akční cenu