Dixielandové festivaly v Plzni a Mariánkách promění ulice v parket

Poslední červencový víkend je velkým svátkem fanoušků neworleanského jazzu – dixielandu. 30. a 31. 7. 2022 se koná již 7. ročník Mezinárodního dixielandového festivalu Plzeň.


Ten bude hostit mimo jiné amerického trumpetistu a špičkové kapely z Německa.

Sobotní program se odehraje v zahradě společenského domu Měšťanská beseda; v dřevěném secesním altánu se budou střídat dixielandové kapely z Česka i ze zahraničí, prostor zahradní kavárny nabízí mnoho míst k sezení i velký taneční parket. Nedělní program však směřuje dixieland tam, kde vznikl: na ulici. Plzeňská Riegrova ulice se pro celý den přemění na neworleanskou Bourbon Street, kde před místními kavárnami a bary na několika místech muzikanti hrají tuto veselou hudbu a pěší zóna poskytuje mnoho prostoru pro přihlížející i tanečníky.

Oba festivalové dny zahájí „New Orleans Parade“, průvod všech kapel, tanečníků a kolemjdoucích, kteří v rytmu dixielandu pochodují centrem města. Na programu bude 5 českých kapel a 2 zahraniční. Letos má festival dokonce mezikontinentální účast: Pilsner Jazz Band (pořadatel festivalu) se při svém americkém turné v lednu 2020 seznámil s předním newyorským trumpetistou Jon-Erik Kellsem, který přijal pozvání do Česka a zahraje v doprovodu Pilsner Jazz Bandu. Z Německa dorazí dvě špičkové bavorské kapely: slavní Hot Lips z Mnichova a Dixie Dogs z Regensburgu. Line-up doplňují plzeňští The Dixie Hot Licks a The Cricketz, z Prahy dorazí N. O. Outsiders, a na dixielandovém festivalu nesmí chybět rakovnický Brass Band, kteří sobotní program v Měšťanské besedě otevírají.

Letos poprvé se uskuteční festival starého jazzu i v malebných Mariánských Lázních. V pondělí 1. srpna pořádá Pilsner Jazz Band na lázeňské kolonádě první ročník Česko-bavorského Marienbad Dixieland & Swing Festivalu. Díky spolupráci se Zastoupením Svobodného státu Bavorsko v ČR a jeho podpoře zahrají na mariánskolázeňském festivalu obě zmíněné kapely z Mnichova a Regensburgu. Americký trumpetista Jon-Erik Kellso zahraje tentokrát v doprovodu plzeňských The Dixie Hot Licks.

Vstup na oba festivaly je volný, na ten plzeňský je však možnost si zakoupit vstupenky, které festival podpoří. Více informací na www.dixielandfestival.cz a www.facebook.com/DixielandFestivalPlzen


Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
Jarní servisní akce

Hlavní zprávy

 

ČEZ - Čistá energie zítřka