Do mázhausu radnice láká plzeňský betlém, výstava i vánoční pošťák

Atmosféra vonící po jehličí a plná očekávání vládne v mázhauzu plzeňské radnice na náměstí Republiky 1. K vidění v něm jsou výstava Zima na skle a Velký plzeňský betlém.


V sobotu 10. prosince 2022 se přidala i oblíbená vánoční pošta s ‚ježíškovskými‘ razítky i výstava děl, které vytvořily děti z plzeňských mateřských a základních škol.

„Mázhauz radnice je vlastně živým a otevřeným výstavním prostorem. Téměř každý měsíc je v něm zahajována nová výstava. Lidé se tu během roku mohou setkat s díly regionálních umělců i dětí, dozvědí se něco z historie města, seznámí se s činností nejrůznějších plzeňských spolků a organizací. Nyní má mázhauz předvánoční atmosféru díky Velkému plzeňskému betlému a zároveň dává prostřednictvím dobových fotografií nahlédnout do historie našeho města. Doufám, že výstava i betlém se budou lidem líbit,“ řekl primátor města Plzně Roman Zarzycký.

Ve vstupních prostorách plzeňské radnice je totiž k vidění výstava velkoformátových historických fotografií připravená ve spolupráci se Západočeským muzeem (ZČM) v Plzni – Zima na skle. „Spravujeme sbírku asi pětadvaceti tisíc skleněných negativů. Je to široká zásoba obrazového materiálu, jež vydává svědectví o tom, jak se v Plzni žilo od 70. let 19. století až do druhé světové války. Pro výstavu v mázhauzu radnice jsme vybrali dvacet čtyři snímků, jejichž jednotící linkou je zimní atmosféra, která v Plzni panovala zhruba v době od konce 19. století do 30. let století minulého,“ řekl Tomáš Bernhardt, kurátor sbírky skleněných negativů v ZČM. 

Tradičně je v mázhauzu také umístěn Velký plzeňský betlém. Loni mu Agentura Dobrý den z Pelhřimova, která spravuje Českou knihu rekordů, udělila certifikát – je to betlém s nejvíce autory, kteří ztvárnili sami sebe. Velký plzeňský betlém má už tisíc figurek a více než dvacetiletou tradici. První postavičky Marie, Josefa, Ježíška a Tří králů vyrobili plzeňští studenti v roce 2000. Od té doby v něm přibývají další. Figurky do betléma nosí děti z mateřských školek, žáci základních škol, lidé aktivního věku i senioři. Každá nová postava je zaregistrována, očíslována a vystavena. Jsou z nejrůznějších materiálů – dřeva, textilu, pálené hlíny, oříšků, cínu či olova.

Další výstava v mázhauzu přibyla na konci tohoto týdne. „Turistické informační centrum každoročně vyhlašuje výtvarnou vánoční soutěž pro děti z mateřských a základních škol z Plzně a okolí. Letos byl jejím tématem adventní kalendář. Díla jsou vystavena od soboty 10. prosince a veřejnost bude moci hlasovat pro ta, která se jí budou nejvíce líbit,“ uvedl Dalibor Linda, vedoucí centra. Zároveň upozornil, že ve stejný den začala v mázhauzu fungovat už tradiční a oblíbená vánoční pošta. Otevřena bude do 23. prosince vždy od 10 do 17 hodin. Děti odtud mohou poslat dopisy Ježíškovi – vložit je mohou do speciální schránky. Pošťák také bude prodávat pohledy a betlémy. Spolu s vánoční poštou skončí také hlasování v dětské výtvarné soutěži. V lednu budou odměněni vítězové.

Výstavy v mázhauzu potrvají do 5. ledna 2023.

Fotogalerie

Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
Nový Superb

Hlavní zprávy

 

ČEZ - Čistá energie zítřka