Dodavatelé vody většinou zdraží

Zpoplatnění podzemních vod od ledna příštího roku a růst inflace jsou hlavními důvody, proč většina dodavatelů pitné vody a správců infrastruktury zdraží cenu vodného o pět až deset procent.

obrázek: Dodavatelé vody většinou zdraží
Zejména zpoplatnění podzemních vod, které nastane od ledna příštího roku, a růst inflace jsou hlavními důvody, proč většina západočeských dodavatelů pitné vody a správců infrastruktury zdraží cenu vodného o pět až deset procent. O úrovni zdražení má většina zásobitelů vody celkem jasno, i když definitivní jednání s podniky Povodí (dodavateli povrchové vody) a zastupiteli obcí se povedou až začátkem listopadu.
    Podle nových zákonů o vodách a o vodovodech a kanalizacích budou muset všechny vodohospodářské firmy, které odebírají surovou vodu z podzemních pramenů, platit od Nového roku do kasy 60 až 80 haléřů za kubík (metr krychlový). Tyto peníze už přitom provozovatel vodárenské infrastruktury ani vodou zásobené obce nikdy neuvidí. Veškeré odvody budou inkasovat finanční úřady. Zpoloviny půjdou do státního rozpočtu a další půlka do kasy Státního fondu životního prostředí. Do tří let přitom odváděná suma za kubík vystoupá na dvě koruny. Zavedení nových poplatků vysvětluje Vladimír Chaloupka z odboru vod a kanalizací Ministerstva zemědělství tím, že dosud nebyla podzemní voda jako majetek státu zpoplatněna. Přitom za kubík surové povrchové vody, která tvoří 51 procent zdrojů pitné vody v ČR, platí dodavatelé pitné vody státním podniků Povodí mezi 50 haléři až dvěma korunami. Vodárna Plzeň, která zásobuje pitnou vodou celou Plzeň, velkou část okresu Plzeň-sever a Starý Plzenec a má v současné době cenu vodného v nejnižší třetině v rámci ČR, odebírá většinu surové vody z povrchových zdrojů od Povodí Vltavy. To už oznámilo nárůst cen o zhruba osm procent. Od ledna plánujeme zdražení pouze v objemu plánované inflace - do pěti procent, řekla našemu listu ekonomická ředitelka Marie Rauová. V současné době činí cena vodného pro Plzeň 15 korun za kubík a stočné 14,10 bez pětiprocentní daně z přidané hodnoty.
    Karlovarské Vodárny a kanalizace (VaK), západočeská dvojka, která zásobuje vodou region se 150 tisíci obyvateli (Karlovarsko plus více než třetinu Tachovska), má současnou cenu 18,31 Kč/m3, stočné stojí 12,44 Kč. Podle náměstka pro provoz sítí Petra Lysáka se sice teprve zahajují cenová jednání s Vodohospodářským sdružením obcí, které je majoritním vlastníkem firmy, ale už nyní je jasné, že ceny pro obyvatelstvo vzrostou o dvě až tři koruny.
    Sdružení obcí totiž stále cenu vody pro občany dotuje, i když od letošního dubna byly rezortem financí ceny srovnány ceny pro podniky i obyvatele. VaK proto na základě rozhodnutí akcionářů dorovná ceny vodného a stočného pro občany. Současná cena vodného je v regionu 18,31 Kč/m3 a stočného 12,44 Kč. Zdražení podzemní vody se VaKu nedotkne, neboť tyto zdroje tvoří necelou desetinu potřeb. Inflační nárůst vstupů i případné zdražení surové vody od Povodí Ohře podle Lysáka firma vyrovná vnitřními úsporami.
    Vodohospodářská společnost Sokolov, která je třetím největším dodavatelem vody v západních Čechách a zásobuje 90 procent sokolovského regionu a dvě třetiny okresu Rokycany, zdražovat nechce. Podle obchodního náměstka Lubora Ference tvoří totiž podzemní vody na Sokolovsku pouhých devět procent. Dnes tam stojí voda 22,85 Kč a za stočné se platí 18,75 koruny za kubík. „Sázíme na vnitřní úspory,“ říká Ferenc. Na Rokycansku, kde je využívána podzemní voda ze 48 procent, je nyní cena vodného 17,55 a stočného 11,85 Kč/m3. V této oblasti zdražíme pouze poplatky za podzemní vodu a inflaci započítávat nebudeme, dodal Ferenc.
    Chebský Chevak, klatovský Vodospol, Vodohospodářský servis Dobřany apod. prognózují zdražení vodného pět až maximálně 10 procent.

Ať vám nic neunikne!

Sledujte denní zprávy z vašeho regionu na našem Facebooku.

Sledovat na Facebooku


Další články