Dolní Bělá chce hrob vynálezce Očenáška

Obyvatelé Dolní Bělé na Plzeňsku usilují o přenesení hrobu vynálezce raketových motorů Ludvíka Očenáška (1872 až 1949) z pražských Olšan do obce. Rádi by tam vybudovali i jeho pamětní síň.


Obyvatelé Dolní Bělé na Plzeňsku usilují o přenesení hrobu vynálezce raketových motorů Ludvíka Očenáška (1872 až 1949) z pražských Olšan do obce. Rádi by tam vybudovali i jeho pamětní síň. Očenášek chodil v Dolní Bělé koncem 19. století do školy. Řekl to starosta obce Tomáš Křiklán.
"Očenášek byl osobností světového významu. Je škoda, že toho lidé o něm tak málo vědí. Škola, do níž chodil, byla v budově dnešního obecního úřadu," uvedl starosta.
Obec se před časem dověděla, že hrobu konstruktéra na pražském hřbitově hrozí zánik. Zastupitelé rozhodli, že nechají hrob přenést do obce a začali vyjednávat se správou hřbitova. "Nyní máme zprávy, že poplatek za hrob příbuzní uhradili, takže už bezprostřední zrušení hrobu nehrozí. Přesto bychom o něj stáli. Budeme o jeho přenesení jednat s příbuznými," uvedl Křiklán.
Očenáška by lidem také ráda připomněla majitelka nedaleké hájovny v Lomanech Eva Čiháková. V hájovně zřídila muzeum smoly a příští rok se chystá vybudovat naučnou stezku z Loman do Dolní Bělé. "Očenášek je neprávem opomíjený vynálezce. Chceme o něm na naučné stezce přinést lidem nějaké informace," řekla ČTK.
Očenášek se narodil v roce 1872 v Kříších na Rokycansku, školní docházku absolvoval v Dolní Bělé. Poté se vyučil mechanikem, později vystudoval průmyslovou školu a později si vybudoval v Praze elektrotechnickou dílnu.
Jako první na světě zkonstruoval v roce 1906 letecký hvězdicový rotační motor chlazený vzduchem, později se zabýval sestrojováním raket. V roce 1930 provedl v Praze na Bílé hoře několik zkušebních letů jedno- i dvoustupňových raket poháněných tuhými pohonnými látkami. Dosáhly výšky až 1,5 km. V tomto roce si nechal patentovat vynález turborakety. Sestrojil i čluny s tryskovými pohony. Po druhé světové válce už vymýšlel a vytvářel pouze drobnosti - například krabičky na masti a krémy, vylepšené tlumiče zbraní, stroj na odpočítávání tablet. Zemřel v roce 1949 v Dražni na severním Plzeňsku.


Vizovické Trnkobraní 2024

Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
ARCHIV ZPRÁV
ne 03.12.2006 12:250 +
 
Hrady.cz - letní kulturní festival 2024

Hlavní zprávy

 

Auto CB - Nová Škoda Kodiaq