Doubravka uctila památku obětí náletu ze 17. dubna 1945

Památku obětí spojeneckých náletů ze 17. dubna 1945 a padlých ve druhé světové válce v pátek uctili na Doubravce.

silvestr bohemia sekt

Pietní akty zde proběhly na třech místech. Kvůli mimořádné situaci se však musely obejít bez účasti veřejnosti.

Zástupci obvodu nejprve vzpomněli na oběti bombardování z konce druhé světové války v Sousedské ulici. Během náletu zde před 75 lety přišlo o život 118 osob. K místnímu památníku položili kytice a uctili památku zemřelých minutou ticha.

„Během spojeneckých náletů na Plzeň umírali i nevinní obyvatelé Doubravky. Stali se oběťmi boje za naši svobodu a demokracii. Lítost nad ztrátou lidských obětí lze jen těžko vyjádřit slovy. O to více je třeba ctít odkaz a hodnoty, za které jiní zaplatili tím nejcennějším, co měli. Vlastním životem. Važme si proto svobody a demokracie a nikdy nezapomeňme na válečné hrdiny a oběti, které válka přinesla,” říká starosta čtvrtého plzeňského obvodu Tomáš Soukup (ANO).

Mezi nejvíce zasaženými místy na Doubravce byla dělnická kolonie Cikánka mezi Jateční ulicí a řekou Berounkou. Tragické události z konce druhé světové války zde připomíná nový památník s pláštěm autentické letecké pumy. Ten byl vybudován v roce 2018 zejména jako poděkování všem pyrotechnikům, kteří do dnešního dne odstraňují následky tohoto bombardování. V podzemním krytu, na který tehdy dopadla letecká puma, zahynulo kolem stovky civilistů.

„Řada pamětníků, kteří tehdy v oblasti Cikánky žili, má dodnes tyto události v živé paměti. Uvědomujeme si, že se jedná o citlivou událost, i proto jsme pietní místo před dvěma roky obnovili a upravili. Mrzí mě, že jsme se zde dnes sešli v tak skromném počtu bez účasti veřejnosti. Věřím však, že ani současné události nikomu nezabrání v tom, aby obětem náletů z dubna 1945 na dálku věnoval alespoň tichou vzpomínku,“ dodává místostarosta Doubravky Zdeněk Mádr (ODS).

Poslední z pietních aktů se konal v pravé poledne na Habrmanově náměstí. Do zdejší základní školy v Masarykově ulici se po dubnových náletech nevrátilo 38 dětí a také učitelka Květoslava Zajíčková.

Spojenecké nálety proběhly 17. dubna 1945 v ranních hodinách. Cílem spojenců bylo mimo jiné zničit seřaďovací nádraží, a znemožnit tak německým vojákům ústup po železnici. Řada bomb však dopadla mimo cíl a připravila v Plzni o život až 850 civilistů.

Fotogalerie
NetConcert Monica Mancini

Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
Auto CB - Škoda Fabia

Hlavní zprávy

 

NetConcert Monica Mancini
uniweb weby