Druhý vydařený ročník AIMTEC Open Race Okolo Plzně 2010

Poslední červnovou neděli 27. 6. se v Plzni odehrál šestý závod Cyklomaraton Tour (CMT) 2010. Teprve druhý ročník série závodů CMT na horských kolech se stává jednou z největších cyklistických akcí, vypovídá o tom vysoký počet účastníků - na startu se objevilo celkem 720 závodníků, kteří se rozhodli...

Poslední červnovou neděli 27. 6. se v Plzni odehrál šestý závod Cyklomaraton Tour (CMT) 2010. Teprve druhý ročník série závodů CMT na horských kolech se stává jednou z největších cyklistických akcí, vypovídá o tom vysoký počet účastníků - na startu se objevilo celkem 720 závodníků, kteří se rozhodli změřit své síly v závodě Aimtec Open Race Okoloplzně. Pořadatelé závodu zvolili pro místo konání soutěže areál U sv. Jiří, který se nachází v Přírodním parku Horní Berounka.

V 10 hodin byl závod zahájen dětskou věkovou kategorií (do 14 let). Pro tyto účastníky pořadatelé připravili okruh o délce 700 m, který podle věkové kategorie děti absolvovaly jednou, dvakrát, třikrát nebo čtyřikrát.

V 11 hodin se začali chystat závodníci Aimtec půlmaratonu (krátká trať o délce 28 km), který byl rovněž Velkou cenou Plzeňské energetiky a.s., a závodníci Aimtec Open Race Okoloplzně (dlouhá trať o délce 50 km). Ve startovním koridoru se připravovali muži i ženy společně, neboť byl start pro všechny hromadný. Poněkud netradiční kategorií tohoto závodu byl „Tandem“ (dvojité jízdní kolo), který vzbudil mezi ostatními účastníky velké pozdvižení a obdiv. Deset minut před startem pořadatelé provedli rozpravu k závodu, kde připomněli především značení tras, aby se předešlo zbytečné diskvalifikaci.

V půl dvanácté byl závod za velké podpory fanoušků odstartován. Obě tratě zavedly závodníky do překrásného okolí města Plzně, do oblasti Boleveckých rybníků až k zajímavé přírodní památce - Hromnickému jezírku, ze kterého se sjíždělo do údolí podél řeky Berounky a dále pak k samotnému cíli. Závodní tratě byly vedeny převážně po lesních cestách (75 %), částečně po asfaltu (15%) a místy volným terénem (10 %). Mezitím, co byli závodníci na tratích, v areálu U sv. Jiří proběhlo slavnostní vyhlášení dětských věkových kategorií.

Za necelou hodinu po startu už byli v cíli nejrychlejší závodníci Aimtec půlmaratonu. Jako první projel cílem sedmnáctiletý Daniel Pašek z teamu STUPNO.
Nejrychlejší závodnice půlmaratonu projely cílem zhruba o patnáct minut později než nejrychlejší muži. Jako první dorazila do cíle Hana Jakubičková z teamu Moira.
V průběhu závodu se v cíli objevovali další a další závodníci krátké tratě, zatímco závod Aimtec Open Race Okoloplzně na svého vítěze stále čekal. Deset minut po jedné hodině projeli cílem v těsném závěsu první dva závodníci dlouhé tratě. Tím rychlejším byl Kristian Hynek z teamu S&H SUPERIOR s časem 01:41:13,622. Druhým nejrychlejším závodníkem na této trati byl jeho teamový kolega Milan Spěšný, kterého od vítězství dělily pouhé tisíciny sekundy, jeho čas byl 01:41:13,752 a třetí dojel do cíle Martin Splítek z teamu Rock Machine - Cyklomax, který na nejrychlejšího muže ztratil dvě minuty.
Kristian Hynek, nejrychlejší závodník na dlouhé trati vyhrál roku 2004 Krále Šumavy a reprezentoval Českou republiku na MS v bikemarathonu. Jeho průměrná rychlost na trati byla 29,6 km/hod.

„Tento závod jsem jel v rámci tréninku, specializuji se na disciplínu cross-country. Trasa byla skutečně příjemná, jela se mi dobře.“ uvedl v rozhovoru.

Mezi ženami byla nejrychlejší Lenka Bartošová, z teamu BMC ELEVEN.

Pro každého účastníka bylo v cíli zajištěno občerstvení a pitný režim. Pořadatelé rovněž zajistili doprovodné akce pro děti a tak si některé mohly vyzkoušet například lezeckou stěnu, skákací hrad či jiné atrakce. Hlavním partnerem akce AIMTEC Open Race 2010 byla akciová společnost Aimtec a.s. a společnost HANNAH. Na startu závodu se objevilo dokonce 35 zaměstnanců společnosti Aimtec, kteří se rovněž přišli zúčastnit a celý závod pojali velice zodpovědně a s velkým nadšením. Celá akce proběhla pod záštitou Úřadu města Plzeň - obvodu 4.

Slavnostní ceremoniál byl zahájen v půl čtvrté. Vítězové jednotlivých kategorií si odnesli medaile a hodnotné ceny, které do soutěže věnovali hlavní partneři. Po slavnostním ceremoniálu byla pro všechny účastníky závodu připravena tombola, ve které bylo hlavní cenou horské kolo.