Držitelem stipendia generála Pattona je Martin Volf

Devatenáctiletý Martin Volf z Vejprnic si ve středu 24. června na plzeňské radnici převzal Čestné stipendium generála George S. Pattona.


Stipendium založené 6. května 2010 během oslav 65. výročí osvobození města Plzně 3. armádou generála Pattona uděluje americká Nadace Briana LaVioletta. Martin Volf, který je dlouhodobě aktivně činný jako dobrovolný hasič a zúčastnil se již mnoha zásahů, při nichž pomáhal zachraňovat zdraví i majetek, jej obdržel z rukou velvyslance USA v Praze J. E. Stephena B. Kinga a plzeňského primátora Martina Baxy. 
Primátor Martin Baxa připomněl, že stipendium se uděluje vždy při Slavnostech svobody, které se však letos kvůli pandemii koronaviru nemohly konat. „Přesto jsme považovali za nutné zorganizovat tento slavnostní ceremoniál, protože udělování stipendia generála Pattona není samozřejmostí. Je to vyjádření ochoty a vůle našich amerických přátel takto zprostředkovat ocenění mladých lidi, kteří se zabývají veřejnou službou,“ uvedl primátor. Připomněl, že právě v době koronavirové krize se ukázalo, jak jsou důležití zdravotníci, policisté, hasiči, pracovníci v sociálních i jiných veřejných službách, kteří byli při své každodenní práci při pomoci druhým vystaveni reálnému ohrožení zdraví i života.   

Velvyslanec USA J. E. Stephen B. King mimo jiné uvedl, že je rád, že existují v Česku i v Americe lidé, kteří jsou ochotni pomáhat a obětovat se pro druhé. „Rád bych vyzdvihl, že stipendium generála Pattona zviditelňuje mladé lidi, kteří pomáhají ostatním a nedělají to kvůli slávě, ale kvůli tomu, že jsou pro tuto myšlenku zapáleni,“ řekl. Na závěr dodal, že je známo, že Češi mají „zlaté ručičky“, ale podle něj mají také zlaté srdce.        

Virtuálně se živého vysílání slavnostního aktu zúčastnili jeden ze zakladatelů nadace Doug LaViolette a vnuk generála Pattona George Patton Waters. Oba muži, kteří patří k tradičním hostům plzeňských Slavností svobody, vyjádřili politování, že se nemohou osobně zúčastnit ceremoniálu, pozdravili a poblahopřáli laureátovi k získání stipendia.

Doug LaViolette uvedl, že je vděčný za připomínku všech mužů a žen, kteří bojovali a padli za druhé světové války, ale také všem mladým lidem, kteří se o stipendium generála Pattona ucházejí, což znamená, že pomáhají ostatním. „Mrzí mě, že nemohu být v Plzni s vámi, ale věřím, že se to v budoucnu podaří,“ dodal.   

George Patton Waters řekl mimo jiné, že letošní stipendium patří mladému českému vlastenci, který je oddán myšlence pomáhat. „Jsem přesvědčen, že to nebude přínos jen pro něj, ale pro celou společnost,“ dodal.     

„Čestné stipendium generála George S. Pattona mi ukázalo, že na světě jsou lidé, co dokáží ocenit práci druhých, za to jim patří velké poděkování. Získání tohoto stipendia je pro mě čest, ale i ohromný závazek do budoucna. Vážím si toho, že někdo dokáže ocenit moji práci u dobrovolných hasičů, kterou dělám ve svém volném čase. Rozhodně mě bude dále motivovat dělat naplno to, co mě baví,“ uvedl Martin Volf. Na závěr vyprávěl přítomným jeden z největších zážitků, kdy se při požáru ubytovny bezprostředně poté, co vynesl s kolegou propanbutanové láhve z jedné místnosti, zřítil strop. Na slavnostní předávání ho doprovodili rodiče, bratr a přítelkyně.
Martin Volf absolvoval Střední průmyslovou školu strojnickou a Střední odbornou školu profesora Švejcara. V současné době pracuje jako obráběč. K jeho životu neoddělitelně patří dobrovolní hasiči. Vede i kroužky pro děti, které mají o tuto oblast zájem. Aktivně se v rámci jednotky v plzeňských Skvrňanech podílel a podílí na řadě zásahů.

Čestné stipendium generála Pattona je určeno studentkám a studentům středních škol, kteří se po absolutoriu chystají vstoupit do armády nebo k hasičům, záchranářům, zdravotníkům nebo jiným veřejným bezpečnostním či sociálním službám. Je to soutěž, jíž se může zúčastnit každý student plzeňské střední školy. Musí vypracovat esej, ve které vyjadřuje a zdůvodňuje svoje rozhodnutí věnovat se této činnosti. Vítěze vybírá odborná porota složená ze členů Komise stipendia generála Pattona. Stipendium představuje 1000 amerických dolarů. Loni získala cenu studentka medicíny Adéla Machová.

Nadace Briana LaVioletta, která Čestné stipendium uděluje, byla založena rodinou LaViolettových na památku jejich patnáctiletého syna a bratra, Briana LaVioletta, který zemřel nešťastnou náhodou při plavání v roce 1992. Právě Brianovo silné odhodlání sloužit své společnosti inspirovalo Nadaci ve snaze umožnit ostatním mladým lidem uskutečnit Brianovy sny a plány. Od založení Nadace Briana LaVioletta bylo uděleno více než 450 stipendií.

Fotogalerie
The Loop Jazz Club

Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
ARCHIV ZPRÁV
26.06.2020 08:090 +
 
ČNSO studio

Hlavní zprávy

 

ČEZ - Čistá energie zítřka