Dům U Zlatého slunce v Plzni se v úterý otevírá veřejnosti

V úterý 25. dubna 2017 provedou plzeňští památkáři zájemce z řad školní mládeže i ostatní veřejnosti svým sídlem, historickým měšťanským domem U Zlatého slunce v Plzni.


Představí při tom nejen historické interiéry domu, ale i některá pracoviště a seznámí návštěvníky s chodem instituce i s čím jim může územní odborné pracoviště památkového ústavu eventuálně pomoci.

 Prohlídky v délce asi 50 min. se konají dopoledne od 9.00 do 13.00 hodin jen registrované skupiny školní mládeže, a dále odpoledne pro ostatní  veřejnost vždy od 14.00, 14.30, 15.00, 15.30, 16.00, 16.30 a od 17.00 hodin. (Časové vstupenky jsou zdarma od počátku dubna k dispozici na vrátnici domu U Zlatého slunce). Průvodci budou Mgr. D. Růžička a Ing. arch. L. Růžičková.

Celý prohlídkový okruh zahrnuje středověké sklepy s konferenčním sálem, mázhaus v přízemí a dvůr, bývalé černé kuchyně, sekretariát ředitele včetně náhledu do ředitelny s nástěnnými malbami, pavlače, dále se návštěvníci dozvědí, kde se nachází odborná knihovna ústavu, fototéka, kanceláře odborných zaměstnanců, zasedací místnost a archiv stavebních plánů, průzkumů a restaurátorských zpráv.

Stručně z historie domu U Zlatého slunce v Plzni:

Dům zaujímá nároží Sedláčkovy a Prešovské ulice v centru města. Z gotické stavební etapy, která odpovídala typu domu na široké parcele se střední vstupní síní, se zachovalo nebo bylo zjištěno v suterénu a v přízemí pravděpodobně dvoudílné dispoziční jádro. Rozsáhlá pozdně barokní přestavba proběhla v roce 1777. Podle stylových znaků se za jejího autora považuje plzeňský stavitel Antonín Barth (1735/6–1813). Na průčelí do Prešovské ulice je uprostřed monumentální nika s konchou, kterou zdobí původní domovní znamení – plošný zlacený reliéf slunce. Některé místnosti mají dosud starou malířskou výzdobu stěn, popř. zčásti i vybavení stylovým nábytkem. V nedávné minulosti  neměl dům žádné využití a velmi zchátral. Zubožené památky se ujali plzeňští památkáři v roce 1998. Krátce nato zajistili její celkovou obnovu, která skončila roku 2002.  Dům U Zlatého slunce slouží Národnímu památkovému ústavu, územnímu odbornému pracovišti v Plzni, a tím i veřejnosti dodnes. V mázhausu se pořádají pravidelné fotografické výstavy. Sklep je využíván pro pořádání odborných přednášek a konferencí. Dům patří mezi nejlépe udržované památky v historickém jádru Plzně.Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
Nová Škoda Kamiq - Akční modely Fresh

Hlavní zprávy

 

Nová Škoda Kamiq - Akční modely Fresh