Expedice po afrických stopách Hanzelky a Zikmunda získá auto od Lopraise

Pokračování euro-asijské cesty po stopách Hanzelky a Zikmunda je naplánováno na září / říjen až prosinec letošního roku.

Prodej hovězího masa od farmáře

Jde o první etapu cesty nazvané Expedice Z101. Cestovatelé ladí fyzickou formu i detaily spolupráce s podporujícími subjekty. Na jejich africkou cestu jim staví expediční speciál Karel a Aleš Lopraisovi.

Jiří Hanzelka s Miroslavem Zikmundem položili základy komerčního inženýrství a zahraničního obchodu. Jejich cesta před 73 roky uchvátila celý svět - nikdo na celé planetě podobný čin nedokázal zopakovat. Jen dva roky po válce je vláda finančně i mediálně podpořila a vznikly tak obchodní vazby napříč Československem a Afrikou a Amerikou, kterými H+Z tisícinásobně navrátili hodnotu investice a nesmazatelně zapsali Československo do historie.

Po 73 letech se díky Expedici Z101 tato příležitost opakuje. Cesta expedice od října 2020 do října 2021 povede přes Afriku, poté bude pokračovat přes Ameriku až do New Yorku, kde proběhne výstava fotografií H+Z a Expedice Z101. V první třetině roku 2023 Expedice Z101 zakončí svoji cestu v jižní Americe.

Na expedici se podílí Tomáš Vaňourek, který byl účastníkem i Expedice Zikmund100, a Linda Piknerová. „Linda je politolog s ekonomickým přesahem a už teď má na starosti ekonomicko-diplomatické otázky. Já se budu věnovat dobrodružnému pojetí expedice a Linda prezentaci komerčních aktivit Česka a našich partnerů na jednotlivých zastupitelstvích ČR ve státech, které navštívíme. Vzniknou tak dvě oddělené a vzájemně se podporující osy projektu. Jsem rád, že se expedici podařilo naplánovat nejen jako cestovatelskou a objevitelskou, ale také s exportním přesahem, který je atraktivní nejen pro náš stát a jeho instituce, ale také pro výrobní a exportní firmy,“ doplňuje smysl a poslání expedice Vaňourek. 

V současné době se oba cestovatelé intenzivně věnují fyzické i teoretické přípravě. „Museli jsme každý přečíst více než sedmdesát knih a několik stovek odborných článků, jsme pravidelnými hosty muzea ve Zlíně, kde studujeme historické materiály H+Z, jsme téměř v denním kontaktu s lidmi z jednotlivých zemí, které jsou zahrnuty v našem cestovatelském plánu. Tomáš tráví min. 5x týdně čas v posilovně, nachodil už tisíce kilometrů, pravidelně spí venku, aby získal návyky mimo běžné zázemí, zatímco já si zlepšuji kondici běháním a příležitostným boxováním, čímž zároveň udržuji duševní hygienu, “ upřesňuje detaily přípravy Piknerová.

Do příprav spadá i stavba nového vozu pro africkou část cesty. „Jsem opravdu moc rád, že nám vůz staví ti nepovolanější na Afriku, účastníci Rallye Paříž – Dakar, Karel a Aleš Lopraisovi. Tato spolupráce byla umožněna díky spolupráci s Autoklubem ČR, kterou měli i H+Z,“ uzavírá Vaňourek.

Expedice Z101 inspirovaná legendární cestou Hanzelky a Zikmunda z let 1947-50 během tří roků zmapuje prostředí Afriky a Ameriky. Ing. Miroslav Zikmund se na expedici osobně podílí formou supervize (je mu 101 let) a bude díky moderním technologiím s cestovateli v kontaktu i na jejich cestě.

Hlavní protagonisté Expedice Z101:
Ing. Tomáš Vaňourek

    • Česká zemědělská univerzita v Praze, Provozně – ekonomická fakulta, Master of Science (MSc.)
    • ISCTE Lisboa – IUL – BSc. in managenent, 2009
    • Autor projektu Expedice Zikmund100, autor knihy Zikmund 100: Po stopách Zikmunda a Hanzelky
    • Koproducent filmu Cesta jako žádná ze sta
    • Autor výstav na téma cest Hanzelky a Zikmunda

PhDr. Linda Piknerová, PhD.
    • 2012  PhD. v oboru Politologie, program Politologie, FF ZČU v Plzni
    • 2010  PhDr. v oboru Mezinárodní vztahy, FF ZČU v Plzni
    • 2009  Mgr. v oboru Politologie, FF ZČU v Plzni

Fotogalerie

Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
ARCHIV ZPRÁV
so 25.07.2020 14:070 +
 
Renault Clio

Hlavní zprávy

 

Uniweb weby