Expedice Z101: Cesta po Africe ve fotografiích i filmu o vodě

Expedice Z101, jejímž hlavním představitelem je Tomáš Vaňourek, vyrazila do Afriky v dubnu 2021. Po třech letech putování po „černém“ kontinentu nasbírala nepřeberné množství zážitků fotografií i video záběrů.


 Její africká cesta skončí v dubnu letošního roku. Už teď můžete zhlédnout výstavu fotografií před Studijní a vědeckou knihovnou Plzeňského kraje a těšit se na film Cesta vody, jenž bude uveden v síti regionálních televizí Regio TV1.

Cesta Tomáše Vaňourka je plná zážitků a setkání, na která se nelze připravit a jejíž plánování bere za své tváří tvář realitě kontinentu. Ale právě přijímání toho, že - slovy Miroslava Zikmunda: „ Plány jsou od toho, aby se mohly měnit“, umožnilo Tomášovi ochutnat pravé súdánské pivo, být třikrát zatčen a strávit šest nekonečných dní na území nikoho.


Výstava k 105. narozeninám Miroslava Zikmunda

Výstava s názvem Afrika snů … a skutečnosti, jenž je uspořádána k nedožitým 105. Narozeninám legendárního cestovatele Miroslava Zikmunda, je k vidění v Plzni před Studijní a vědeckou knihovnou Plzeňského kraje po celý únor. „Je složená ze srovnávacích fotek legendární cestovatelské dvojice Hanzelky a Zikmunda (H+Z) z Afriky a snímků, jež pořídila Expedice Z101 na stejných místech, ale s odstupem 75 let,“ upřesňuje Linda Piknerová, afrikanistka a členka Expedice Z101.

Na 16 panelech jsou srovnávací snímky z Tuniska, Egypta, Súdánu, Etiopie a Keni, doplněné o příběhy z cestovních deníků H+Z a aktuální postřehy Tomáše Vaňourka, který Afrikou projíždí se svým expedičním speciálem nazvaným George (po Jiřím Hanzelkovi).

„Cílem cesty je ukázat, jak se mění svět a my s ním. Prostřednictvím srovnávacích snímků vracíme historii její barvy a věříme, že takto oživíme jedinečný kulturní odkaz spojený s městem Plzní, potažmo celou Českou republikou,“ uvedl Tomáš Vaňourek a dodal: „Výstava vznikla za podpory města Plzně a děkujeme také Muzeu jihovýchodní Moravy a Klubu H+Z za poskytnutí historických snímků.“


Film Cesta vody

Expedice Z101 pořídila na cestě po Africe dlouhé hodiny záznamů o hospodaření s vodou na africkém kontinentu. Jde o téma skloňovaná politiky celého světa a také velmi důležité pro místní obyvatele.
Tomáš Vaňourek si na své cestě kladl celou řadu otázek – například: „Je vody v Africe skutečně málo? Není jen nevyužitá nebo nevyužitelná? Není její nedostatek dán špatným zacházením a nehospodárností?
 
Téměř tříleté putování zavedlo expedici na nejnehostinnější místa světa, mezi která patří jak nekonečné duny Sahary či Nubijské pouště, tak bažiny Jižního Súdánu, či pralesy rovníkové Afriky. Tomáš Vaňourek projel oblast Velké příkopové propadliny, metropole středovýchodní Afriky i proslulé národní parky a každý jeho krok provázela voda coby esence života.

Osou Tomášovy cesty byl Nil, jehož trasu zmapoval napříč všemi státy, jimiž protéká: od domnělého a trochu fantaskního pramene v Burundi, o jehož existenci nepochybují snad jen místní, přes skutečný pramen Bílého Nilu na břehu Viktoriina jezera v Ugandě a Modrého Nilu v Etiopii, až po jejich spojení v jeden veletok v Chartúmu a konečně deltu ústící do Středozemního moře v Egyptě.

Nelze rozporovat tvrzení, že bez vody není život. Tomáš však za téměř tříleté putování Afrikou nenarazil na místo, kde by život neprospíval. Znamená to tedy, že vody je nedostatek nebo že s ní místní neumí správně zacházet?
 
Kde se tedy vzalo přesvědčení, že Afrika je suchý kontinent, v němž se prakticky nedá žít, když uprostřed Súdánu leží jen pár metrů pod povrchem jedna z největších zásobáren pitné vody na světě? Jak pochopit, že v Etiopii či Keni na vás čekají průtrže mračen, jež odnesou i střechu domu? Jak vysvětlit zelené vrcholy rámující etiopskou krajinu, když zároveň slyšíme, že velká část této 120 milionové země trpí nedostatkem vody? A jak vysvětlit, že lidé žijící kolem bažiny Sudd trpí nedostatkem vody, když doslova na dosah mají Nil?

„Právě rozšířený stereotyp o nedostatku vody v Africe je ústředním motivem předkládaného krátkého dokumentu, jenž zachycuje její cestu středovýchodní Afrikou a přibližuje, nakolik se liší naše představy o tom, jak Afrika vypadá a realita toho, jaká Afrika skutečně je,“ upřesňuje Tomáš Vaňourek.

Již nyní lze v regionu zahlédnout velkoformátové plakáty, jež upozorňují na promítání krátkého dokumentárního snímku Cesta vody v síti regionálních sítí Regio TV1 a to díky spolupráci s Euronova Group.

O filmu Cesta vody:
 
Režie, scénář, druhá kamera: Tomáš Vaňourek
Producent: bodhi.style, Tomáš Vaňourek
Hlavní kamera, střih, zvuk: Petr Vančata
Produkce: BUT WE DO IT

Fotogalerie
The Loop Jazz Club

Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
Renault Clio

Hlavní zprávy

 

ČEZ - Čistá energie zítřka