Festival Animánie rozdal Animáničky

Slavnostní udělení cen Animániček zakončilo v neděli 21. 11. odpoledne 16. ročník Festivalu Animánie, největší přehlídky animované tvorby dětí a mládeže.

potisk adapt print

V soutěži se utkalo 150 krátkých filmů z rekordních 33 zemí světa, hlavní porota udělila celkem 10 Animániček ve třech kategoriích, své ceny rozdaly i poroty dětská a studentská a nechyběla ani Cena diváků. V prostorách plzeňského Moving Station se za čtyři dny vystřídalo na 1000 návštěvníků, což je srovnatelné s dobou před covidem.

„Jsme šťastní, že po loňském onlinu se nám podařilo vrátit Festival Animánie naživo před diváky. Dodržet protiepidemická opatření bylo náročné, ale diváci nám moc pomohli tím, že přišli a vytvořili skvělou atmosféru. Většina účastníků byla z Plzně a okolí, pandemie sice poznamenala účast mladých animátorů ze vzdálenějších míst, a hlavně ze zahraničí, pro ně jsme ale po zkušenostech z loňska připravili online videotéku a přímý přenos zahájení a zveřejníme také záznam zakončovacího ceremoniálu. Jsou to věci, které jsme se v lockdownu naučili, a určitě mají smysl i do budoucna,“ uvedl ředitel Festivalu Animánie Jan Příhoda.

Úroveň filmů, kterých se letos do soutěže hlásilo na 700, je rok od roku vyšší. Porota ve složení, vysokoškolská pedagožka UMPRUM a kameramanka Zuzana Bukovinská, filmový, divadelní a rozhlasový režisér Petr Vodička a animátor Martin A. Pertlíček neměla rozhodování lehké.

V kategorii Mini do 13 let získaly Animáničky snímky: Těžká výprava (Belgie), Ledňáček (Česko), Přepadení (Česko), Uvnitř školy o světě přemýšlím (Portugalsko) a Kovář Kuday Bakhsy (Rusko).
V kategorii Midi (14 – 18 let): Roboti (Česko), Papírová architektura, bublina snů (Rusko) a Okamžiky (Polsko).

V kategorii Maxi (19-26 let) byly uděleny dvě Animáničky: Hodina divná (Česko) a Suspension Prima (Lotyšsko). Kromě deseti festivalových

Animániček udělila hlavní festivalová porota i 14 čestných uznání.
Další ceny rozdávaly dětská a studentská porota, u dětské poroty zvítězil snímek Neznámé chapadlo (Česko) a u studentské Vlna života (Česko).

Diváci dali nejvíc hlasů ruskému snímku Žralok a velryba.
Na závěr se uskutečnila projekce všech oceněných filmů.
Kromě soutěže nabídl Festival Animánie v průběhu čtyř dnů i projekce animovaných novinek, filmy, které reflektovaly letošní téma Na cestě, workshopy animace, sekci počítačových her a platformu pro pedagogy.

Fotogalerie
weby uniweb zprávy

Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
ARCHIV ZPRÁV
ne 21.11.2021 19:090 +
 
AutoCB - Renault Arkana E-Tech (Renault bez čekání)

Hlavní zprávy

 

Uniweb weby
uniweb weby