Festival otevře v sobotu depo kolejových vozidel. Vstupenky ještě jsou

Díky Industry Open se fanoušci industriálu a výjimečných technických památek podívají na místa, která jsou veřejnosti běžně nepřípustná.

porsche bory 2022

Mimo festival prakticky není možné si je prohlédnout. To se týká i depa kolejových vozidel ČD v Plzni, o jehož komentovanou prohlídku byl vloni takový zájem, že se koná i letos.  Vstupenky jsou stále v prodeji.

Industriální a technické památky přitahují návštěvníky napříč generacemi, ať už je zajímá architektura, provoz daného místa nebo jeho historie. Železnice sama o sobě přitahuje nadšence jako magnet odjakživa. Do depa kolejových vozidel se navíc veřejnost jen tak nedostane, dnes už v provozu takových dep ani mnoho není. V roce 2004 jich existovalo jedenáct, po roce 2007 už jen pět a před dvěma lety byla tato depa nahrazena třemi Oblastními centry provozu a údržby, z nichž se jedno - pojmenované „Západ“ - nachází právě v Plzni.

„Depo kolejových vozidel byl typ výkonné jednotky Českých drah, v nichž byla zajišťována běžná údržba lokomotiv a železničních vozů. Pod tato depa patřili také strojvedoucí, jimž byly na jednotlivých pracovištích přidělovány služby. Jak depa fungují dnes se dozvíte na komentovaných vyjížďkách vlakem, které v rámci festivalu Industry Open organizujeme už podruhé. Program festivalu jsme se sice snažili oproti loňsku lehce obměnit a nabídnout návštěvníkům něco nového, depo jsme však zařadili i letos, protože v loňském roce vstupenky zmizely během několika hodin a na řadu zájemců se nedostalo,“ prozradila Alena Fialová z organizace Plzeň - TURISMUS, která má na starosti produkci festivalu. 

Za branami depa kolejových vozidel - Oblastního centra provozu a údržby Západ v Plzni se nepodíváte jen na místa, kde se dodnes servisují vlaky v hale soustředěných oprav. Navštívíte také točnu, které se říká rotunda, myčku i čerpací stanici pro lokomotivy. Užijete si i samotnou cestu motorovým vozem 842, kterým do depa pojedete z plzeňského hlavního nádraží.

TERMÍNY: sobota a neděle 25. a 26. července, sobota a neděle 22. a 23. srpna. Délka prohlídky je cca 1,5 hodiny. Odjezd je vždy v 10:00 a 14:00 ze stanice Plzeň hl. n., informace o nástupišti budou k dispozici v den akce na místě. Vzhledem k poznávacímu charakteru akce, výkladu a délce jízdy není akce vhodná pro děti do 6 let.

Po stopách těžby uhlí historickým autobusem

Výlet po stopách těžby uhlí na Plzeňsku zavede účastníky festivalu do krajiny kolem Nýřan, kde budou moci poznávat minulost těžby uhlí a objevit skryté krásy rázovitého hornického řemesla. Dozvědí se, co je to lampovna nebo co v hornické hantýrce znamenají šmanty či prádlo. „Na rozdíl od Ostravska na západ od Plzně mnoho pozůstatků po těžbě nezbylo. Přestože zde neuvidíte zachovalé těžební věže, v krajině jsou stopy po těžbě pořád znát, i když je třeba je důkladněji hledat,“ vysvětluje Petr Prokop. 

Na trase po stopách těžby uhlí objevíte pozůstatky několika dolů – tzv. Max-Šachtu nedaleko Nové Hospody, větrací šachtu Krimich II., doly v Nýřanech, Tlučné, Slukově nebo ve Zbůchu, kde nedávno otevřeli Hornické muzeum. Prohlédnete si i další pozůstatky hornické infrastruktury, hornické domky a kolonie. Poznáte i další zajímavá místa v regionu, která s těžbou nesouvisí, například rozhlednu v Heřmanově Huti, která vznikla z vodojemu z roku 1908.

TERMÍNY: sobota a neděle 25. a 26. července, sobota 8. srpna. Celková délka výletu je cca 6 hodin.  Odjezd je vždy v 10:00 z parkoviště autobusů naproti parkovacímu domu Rychtářka. Po cestě je plánovaná zastávka na drobné občerstvení.

Další program festivalu Industry Open na víkend 25. – 26. července

Program festivalu o nadcházejícím víkendu pokračuje i na dalších místech. V neděli 26. července můžete vyrazit také do Muzea dvoutaktů Lobzy. V motoristickém muzeu na Rolnickém náměstí v plzeňských Lobzích si prohlédnete velmi zajímavé exponáty, třeba trabant kabriolet, který sloužil východoněmecké pohraniční stráži. Festivalový program se o tomto víkendu odehrává i v širším regionu, a to konkrétně ve sklárně Annín, která je po Harrachově druhým nejstarším nepřetržitě fungujícím sklářským provozem v Čechách. S historií sklárny, která se nachází v malebném údolí řeky Otavy na Šumavě, se seznámíte ve zdejším muzeu při komentovaných prohlídkách v sobotu 25. července od 11:00 a od 15:00.

Vstupenky na všechny akce festivalu Industry Open jsou v prodeji v Turistickém informačním centru vedle radnice a online na Plzeňské vstupence.

Podrobný program a další informace jsou k dispozici na webu www.industryopen.cz.


NetConcert Music by Frank Zappa

Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
The Loop Jazz Club

Hlavní zprávy

 

NetConcert Music by Frank Zappa
uniweb weby