Finále Plzeň odstartovalo, do města míří řada hvězd

34. ročník filmového festivalu Finále Plzeň sice oficiálně zahájil v pátek v 19 h premiérou očekávaného filmu s afgánskou tématikou Moje slunce Mad, ale program začal už ve 12 h projekcí snímku Vlci na hranicích v Divadle Dialog.


Do Plzně se chystá Hynek Čermák, Daniela Kolářová, Matouš Ruml, Bára Poláková, Igor Bareš, Nela Boudová, Petra Nesvačilová, a řada dalších hvězdných hostů, kteří zde uvedou 13 premiér či předpremiér a dalších skvělých filmových projekcí.

Zahajovacím snímkem 34. ročníku filmového festivalu Finále Plzeň je netradičně animovaný celovečerní film. Zachycuje život české ženy, která se rozhodne vdát do Afgánistánu. „Novinářka Petra Procházková žila v Afgánistánu léta, její muž odtamtud pochází a tak není pochyb, že je její kniha Frišta, jež je předlohou scénáře, více než autentická,“ láká na projekci ředitelka filmového festivalu Eva Veruňková Košařová.  Příběhu vdechla život režisérka, výtvarnice a pedagožka Michaela Pavlátová. Obě dámy se zahájení festivalu, v pátek 24. září v 19 h v Měšťanské besedě, zúčastní.

Finále však zahajuje svůj páteční program již ve 12 hodin projekcí soutěžního dokumentu Vlci na hranicích. Dále jsou na pátek připraveny soutěžní filmy Chyby a Služebníci. Všechny snímky v soutěži mají na festivalu ještě jedno uvedení, takže pokud je návštěvníci nestihnou v pátek, mají i další šanci. Na programu jsou rovněž snímky ze sekce Německé kino, letní hitovka Matky, polský nominant na Oscara Corpus Christi, dokument o historii pirátského dabingu Králové videa, soutěžní dokumenty Český žurnál – Virus, slepice a my, Jan Jedlička – stopy krajiny a Na značky!, krátké filmy z FAMU v kině 02 nebo venkovní projekce Walter Mitty a jeho tajný život před kavárnou Walter.

Hvězdná Plzeň díky Finále
Do Plzně se chystá uvést svůj film nepřeberné množství filmových profesionálů – z herecké, režisérské či producentské branže, přijedou však i zástupci dalších profesí.
V této chvíli svoji účast potvrdili například herečky Daniela Kolářová, Eliška Křenková, Petra Nesvačilová, Martina Babišová, Nela Boudová, Pavla Gajdošíková, Magdalena Borová; herci Hynek Čermák, Igor Bareš, Matouš Ruml, Jan Jankovský; režiséři a další filmoví profesionálové Petr Kolečko, Biser Arichtev, Olmo Omerzu, Filip Remunda, Tomáš Baldýnský a mnoho dalších.

První úlovky festivalu
Festival Finále tradičně ve svém programu nabízí řadu premiér a předpremiér (sekce První úlovek), letos je jich celkem třináct. Jde např. o dokumenty 107 matek / Cenzorka režiséra Petera Kerekese z prostředí ženské věznice v Oděse a Bydlet proti všem o nedostupnosti bydlení u nás v režii Tomáše Hlaváčka. Z hraných snímků se jedná o Stíny v mlze – Klec s krimi tématikou od režiséra Radima Špačka, Je suis Karl o touze po moci u mladých lidí v režii Christiana Swochowa (oceněný na Berlinale, s řadou nominací na Německé filmové ceny), dobové drama z 50. let Zdeňka Jiráského Kryštof, či thriller Rudolfa Havlíka natáčený na Islandu v hlavní roli s Jiřím Langmajerem Minuta věčnosti. Dále festival nabídne v této sekci projekce snímků Nezanechat stopy (r. Jan P. Matuszyński, světovou premiéru měl letos na MFF v Benátkách), koprodukční drama o pádu na společenské dno Neznámý (r. Bogdan George Apetri), minisérii režiséra Michala Blaška vycházející z reálných příběhů zdravotníků nazvanou Podezření, film Petera Bebjaka o hrůzách koncentračního tábora, který čerpá ze skutečných příběhů - Zpráva i dva premiérové díly seriálu Osada – 6. a 8. (r. Radek Bajgar a Jan Bártek). Rovněž animovaný film Moje slunce Mad, který bude festival v pátek zahajovat spadá do sekce První úlovek. Režisérka Michaela Pavlátová natočila svůj film na motivy knihy Frišta novinářky Petry Procházkové o Češce v Afgánistánu a jejím vztahu k malému místnímu chlapci.
Malí návštěvníci festivalu se mohou těšit na půvabný animovaný snímek natočený dle předlohy Ivy Procházkové nazvaný Myši patří do nebe, ve kterém myška Šupito a lišák Bělobřich překonávají své nepřátelství (r. Denisa Grimmová a Jan Bubeníček).

Je však nutno říci že celá sekce Německého filmu je vlastně premiérová, má totiž rozhodně premiéru v České republice.


Společně to zvládneme…

„Jsme opravdu rádi, že se Finále koná a přejeme si, aby si návštěvníci festival opravdu užili. Prosím je, aby dodržovali platná hygienická nařízení a byli k sobě ohleduplní,“ žádá Veruňková Košařová.


Jedná se o následující pravidla:
    • Zakrytá ústa a nos respirátorem
Diváci v kinech a vnitřních prostorách jsou povinni mít po celou dobu zakryté dýchací cesty respirátorem FFP2/KN95/N95, nebo nanorouškou.
    • Prokázání se bezinfekčností
Je nutné doložit doklad o očkování, prodělané nemoci či o negativním testu. Prokáže-li návštěvník svoji bezinfekčnost, obdrží pásku na zápěstí, jež mu umožní vstup po celou dobu trvání festivalu či jen na dobu platnosti testu. Nelze vyzvednout pásku pro druhou osobu.
    • Desinfekce – Využijte ji, je na mnoha místech ve všech festivalových prostorech.
    • Nakupujte online, plaťte bezkontaktně
    • Respektování pravidel – budou vyvěšena ve festivalových prostorách.


Vstupenky a akreditace zakoupíte online

Vstupenky a akreditace jsou k zakoupení online na www.festivalfinale.cz, na festivalové recepci v Měšťanské besedě pak od pátku 24. září od 10 hodin.
Cena vstupenky je 100 Kč. Víkendová akreditace stojí 500 Kč, celofestivalová 800 Kč.

Fotogalerie

Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
ARCHIV ZPRÁV
čt 23.09.2021 17:080 +
 
Auto CB - Nová Škoda Kodiaq

Hlavní zprávy

 

Auto CB - Nová Škoda Kodiaq