Finále přiveze Krále Šumavy i Spolu se Štěpánem Kozubem

Festival Finále Plzeň je každoroční oslavou českého filmu, letos se uskuteční od 23. do 28. září.

weby uniweb zprávy

Šestidenní národní přehlídka filmové, dokumentární, televizní, internetové a studentské tvorby nabídne celou řadu předpremiér a premiér očekávaných českých a koprodukčních snímků. Novinky, které se v kině ještě ani neobjevily, najdou návštěvníci v sekci První úlovek. Již 35. ročník festivalu má na programu mj. předpremiéru dokumentu Olgy Sommerové Michael Kocáb – rocker vs. politik, horor Světlonoc režisérky Terezy Nvotové, koprodukční snímek (ČR/ Rakousko) Zločin na hranicích režiséra Nikolause Leytnera nebo drama Spolu režisérů Davida Laňky a Martina Mullera se Štěpánem Kozubem v hlavní roli autistického chlapce. K většině titulů dorazí do Plzně delegace složené z tvůrců a herců.

Michael Kocáb – rocker vs. politik (rež. Olga Sommerová)
Letošní Finále uvádí v exkluzivní předpremiéře nový dokument Olgy Sommerové, který natočila společně s dcerou Olgou Malířovou Špátovou. Hlavního hrdinu režisérka Sommerová nachází v jakémsi stavu životní harmonie, a to ve vztahu k minulosti, přítomnosti a proklamativně i k budoucnosti, což pozitivně potvrzují členové jeho rodiny v intimním rodinném prostředí. Závažnější vrstvu dokumentu představuje rozkrývání zdánlivě nesmiřitelných osobních poloh rockového hudebníka a umělce, který stále intenzivně tvoří a žije, a politika, který nekompromisně prosazuje svobodu, lidská práva a demokracii. Paradoxně se tak ale stává součástí establishmentu, proti kterému se musí vymezovat každý „poctivý rocker“.
24. 9. 18:00 Velký sál, Měšťanská beseda


A pak přišla láska (rež. Šimon Holý)

Po loňském snímku Zrcadla ve tmě přichází mladý režisér Šimon Holý s dalším niterným tématem. Pavla Tomicová jako šedesátnice Kristýna zoufale hledá lásku a štěstí. Rozhodne se proto jet se svou dcerou Sárou na víkend za kartářkou Zdenou. Skrze rodové léčení a výklady karet zjistí víc nejen o svém problematickém vztahu k okolí, ale také ke své dceři i sobě samotné. Přijde na konci konečně láska? Film byl uveden na MFF v Karlových Varech, kde získal cenu Proxima.
25. 9. 15:00 Velký sál, Měšťanská beseda

Spolu (rež. David Laňka, Martin Müller)
Příběh Terezy, která se po rozchodu s přítelem vrací domů ke své mámě a bratrovi Michalovi, desetiletému klukovi zajatém v dospělém těle, aniž by tušila, že tenhle návrat navždy změní její život. Domácnost, do které se vrátila, se totiž na rozdíl od ní nezměnila. Matka v podání Veroniky Žilkové pořád žije jen pro svého syna, a bratr má před ní ve všem přednost. Tereza má intenzivní pocit, že by máma měla myslet víc taky na ni. A tak se rozhodne udělat krok, po kterém už nic nebude takové, jako dřív. V roli autistického syna se v netradiční herecké poloze představí herec a komik Štěpán Kozub. Předlohou pro film byla původně divadelní hra.
25. 9. 18:00 Velký sál, Měšťanská beseda

Světlonoc
Tereza Nvotová
Třicátnice Šarlota se vrací do rodné vesnice hluboko ve slovenských horách. Před mnoha lety odsud za nejasných okolností utekla. Její návrat v místních vzbuzuje podezření, po celou dobu ji považovali za mrtvou. Bojí se, že svým příchodem probudí čarodějnici, která podle legend straší v okolních lesích.
25. 9. 17:00 Malý sál, Měšťanská beseda

Běžná selhání (rež. Cristina Gro?an)
Na počátku scénáře Kláry Vlasákové stála myšlenka blížící se katastrofy a nevysvětlitelných detonací, které zahlcují město. „Postupem času s dalším vývojem filmu a po vstupu režisérky do projektu se ale základ vyprávění přesunul od tématu katastrofy k hlavním postavám a osobním dramatům. Nejstarší z hrdinek filmu, čerstvě ovdovělá Hana, dostane nečekaně výpověď, Silvu zasáhne krize mateřství a nejmladší Tereza uteče z domova. Dohromady je svede teprve chaos, který znenadání jejich město postihne. Rostoucí panika a krizová situace mohou hrdinkám paradoxně pomoci narovnat své životy.
26. 9. 18:00 Velký sál, Měšťanská beseda

Docent (rež. Jiří Strach)
Ivan Trojan jako docent Stehlík v hlavní roli kriminální minisérie se vydává po stopě chladnokrevného vraha jako vyšetřovatel s netradiční, ale o to více fungující strategií. Novinku z produkce České televize napsali scenáristé Josef Mareš a Jan Malinda, minisérii režíroval Jiří Strach.
26. 9. 17:30 JoNáš, Měšťanská beseda

Erhart (rež. Jan Březina)
Mladý muž se vrací do rodného města, aby navštívil svou matku, která byla hospitalizována po psychotickém záchvatu. Jeho matka žije sama v rodinném domě a potýká se s psychickými problémy od doby, kdy byl její muž odsouzen za vytunelování místní továrny. Erhart se od matky dozvídá, že jejich rodinný dům se má prodávat. Navíc tvrdí, že se do města vrátil jeho nezvěstný otec, aby tomu učinil přítrž a dal všechno do pořádku. Erhart je na matčiny bludy zvyklý, ale když zjistí, že jejich dům ve skutečnosti dlouhá léta patří anonymní společnosti v daňovém ráji, začne pochybovat o tom, co dosud považoval za jasnou, nezpochybnitelnou pravdu.
27. 9. od 17:30, Kinosál, Měšťanská beseda

Zločin na hranicích (rež. Nikolaus Leytner)
Zločin na hranicích je detektivní příběh, v němž se setkává čerstvě penzionovaná rakouská policistka Grete s mladým českým policistou Standou. Při společném zásahu proti nelegální rave party v pohraničním lese tragicky zahyne mladá rakouská policistka Johanna a záhadně zmizí český drogový dealer. Standa byl do Johanny zamilovaný. A když se najde mrtvola pohřešovaného dealera, dojde mu, že Johanina smrt nebyla nehoda. Podporu nadřízených v tom, aby mohl případ vyšetřovat, nemá. Je mladý, nezkušený. Možná mu pomůže Grete, která správně vnímá nebezpečí, v němž se Standa ocitá, a důrazně ho od dalšího postupu na vlastní pěst odrazuje. Jenže Standa chce vraha vypátrat za každou cenu... Film vznikl v koprodukci s rakouskou veřejnoprávní stanicí ORF. Česko-rakouský je nejen příběh, ale i herecké obsazení a prostředí pohraničních oblastí Linecko a Kaplicko.
28. 9. 15:00 JoNáš, Měšťanská beseda

Král Šumavy (rež. David Ondříček)
Jaro 1948. Ještě neodezněla radost z míru, a už se Východ i Západ bojí třetí světové války. Oba světy od sebe oddělují hluboké lesy Šumavy. V kuchyni Sboru národní bezpečnosti ve Zvonkové slouží čtyřiadvacetiletý Josef Hasil. Divoký kluk, který touží po svobodě a o politiku se vůbec nezajímá. Třídílná minisérie představí legendárního převaděče v režii Davida Ondříčka.
28. 9. 17:00 Malý sál, Měšťanská beseda

Vstupenky a akreditace na festival
Všechny filmy na Finále mohou návštěvníci vidět za téměř symbolické vstupné 100 Kč za projekci. A při pořízení výhodné akreditace pak vyjde lístek na 40 Kč. V prodeji budou od 9. září. Spoustu výhod také přinese nová festivalová aplikace, ve které je k nalezení kompletní program i spousta dalších zajímavostí. Lze přes ní nakoupit i další vstupenky, či se prokázat u sálu.

Kompletní informace a vše o vstupenkách najdete na www.festivalfinale.cz. Vstupenky zakoupíte rovněž přes goout.cz.

Fotogalerie
SEO konzultant

Komentáře

Váš komentář článku...

Zadejte vaše jméno
Zadejte váš email
Zadejte komentář
AutoCB - Renault Clio (Renault bez čekání)

Hlavní zprávy

 

AutoCB - Renault Clio (Renault bez čekání)
uniweb weby